Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Horolezec, otužilec, pilotka i první létající toaleta. Čeští rekordmani roku převzali svá ocenění

Horolezec Radek Jaroš. Foto: Pelhřimov – město rekordů

Kolik kilometrů se dá uběhnout za jeden rok a jak dlouho lze vydržet v teplotě -5 stupňů Celsia? Čechy prostě výzvy baví. V rámci festivalu Pelhřimov – město rekordů byli již po devatenácté vyhlášeni čeští rekordmani roku.

V kategorii mužů se letošním rekordmanem stal otužilec Petr Kocián. V kostkách ledu o teplotě -5 stupňů Celsia vydržel úctyhodné 2 minuty a 15 vteřin. Na sobě při tom měl pouze plavky, boty do vody a kšiltovku. Mezi ženami porota ocenila teprve patnáctiletou pilotku Aliyyah Koloc, která překonala dva rychlostní rekordy v jízdě tahačem na 500 metrů s pevným i letmým startem. Vzhledem k pandemické situaci, která překazila předání některých loňských ocenění, letos opožděně dostala titul v ženské kategorii také Nina Balážová z Prahy, která během jednoho roku uběhla 6 246 kilometrů. Každý všední den běhala trasu o délce 15 kilometrů, o víkendu pak 23 až 30 kilometrů.

Petr Kocián. Foto: Pelhřimov – město rekordů

Mezi hendikepovanými patří letošní rekordmanské prvenství pětačtyřicetiletému Miroslavu Motejzíkovi. S podkolenní amputací levé nohy dokončil terénní triatlon XTERRA CZECH, při kterém za necelých 6 hodin uplaval vzdálenost 1,5 kilometrů, na horském kole ujel 33 kilometrů a ve volném terénu uběhl 10,5 kilometrů, přičemž na každou disciplínu musel použít jinou podkolenní protézu.

Titulem Kolektivní rekord, který vykonávají týmy, letos porotci ocenili obec Jalubí, kde již od roku 1975 každoročně probíhá tradiční košt slivovice. V kategorii Reklamní rekordman roku byl vyhlášen Jan Smrčka z Kozolup, který absolvoval první let s balónem, který měl místo tradičního koše mobilní toaletu TOI TOI.

První létající toaleta. Foto: Pelhřimov – město rekordů

Do Rekordmanské síně slávy pak letos vstoupil horolezec Radek Jaroš, který vylezl na všech osm světových osmitisícových hor, díky čemuž získal jako první Čech takzvanou Korunu Himálaje a byl zapsán do síně slávy světového horolezectví.

Související články

Zaručeně zlepší den

Chcete šťastnější vztah? Mluvte se svým partnerem jako se psem

Evropská unie vyzývá sociální sítě, aby před eurovolbami najaly ověřovatele faktů a zabránily tak šíření fakenews

Váš mikrobiom obsahuje biliony bakterií a je jedinečný jako váš otisk prstu

EU zasahuje. Blíží se konec dovozu kávy pěstované na odlesněné půdě

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…