Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hledá se obec ohleduplná k přírodě. Kam zamíří Odpadový Oskar letos?

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Která česká obec nejefektivněji hospodaří s odpadem? Odpověď na tuto otázku hledá spolek Arnika. Vítěz soutěže získá ocenění Odpadový Oskar. Hlavním záměrem akce je podpořit recyklaci a motivovat jak obce, tak jednotlivce ke snížení produkce směsného odpadu.

„Za rok každý z nás v průměru vytvoří 195 kilogramů směsných odpadů. Připravovaný odpadový zákon omezí skládkování. Cílem je, abychom odpady také lépe třídili a recyklovali, v čemž máme stále mezery. Musíme však snížit průměrné množství směsných komunálních odpadů maximálně na 150 kilogramů za rok. V soutěži mapujeme obce, kde toho už dosáhli, a inspirujeme tak ostatní,“ vysvětlil Milan Havel z organizace Arnika. 

Soutěží se v několika kategoriích. Zvláštní ocenění získají města s nízkou produkcí a zároveň vynikající mírou recyklace nebo zajímavým nápadem pro hospodaření s odpadem. Vítěz šestého ročníku akce bude vyhlášen během letošního září. Více informací o soutěži je k dispozici zde.

Spolek Arnika, který akci pořádá, je českou neziskovou organizací. Zaměřuje se na spojování lidí usilujících o lepší životní prostředí. Jedním z cílů iniciativy je uchovat přírodu v její ryzí podobě. Dlouhodobě spolek prosazuje méně odpadu a nebezpečných látek, živé řeky a pestrou krajinu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.