Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hledá se obec ohleduplná k přírodě. Kam zamíří Odpadový Oskar letos?

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Která česká obec nejefektivněji hospodaří s odpadem? Odpověď na tuto otázku hledá spolek Arnika. Vítěz soutěže získá ocenění Odpadový Oskar. Hlavním záměrem akce je podpořit recyklaci a motivovat jak obce, tak jednotlivce ke snížení produkce směsného odpadu.

„Za rok každý z nás v průměru vytvoří 195 kilogramů směsných odpadů. Připravovaný odpadový zákon omezí skládkování. Cílem je, abychom odpady také lépe třídili a recyklovali, v čemž máme stále mezery. Musíme však snížit průměrné množství směsných komunálních odpadů maximálně na 150 kilogramů za rok. V soutěži mapujeme obce, kde toho už dosáhli, a inspirujeme tak ostatní,“ vysvětlil Milan Havel z organizace Arnika. 

Soutěží se v několika kategoriích. Zvláštní ocenění získají města s nízkou produkcí a zároveň vynikající mírou recyklace nebo zajímavým nápadem pro hospodaření s odpadem. Vítěz šestého ročníku akce bude vyhlášen během letošního září. Více informací o soutěži je k dispozici zde.

Spolek Arnika, který akci pořádá, je českou neziskovou organizací. Zaměřuje se na spojování lidí usilujících o lepší životní prostředí. Jedním z cílů iniciativy je uchovat přírodu v její ryzí podobě. Dlouhodobě spolek prosazuje méně odpadu a nebezpečných látek, živé řeky a pestrou krajinu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Moravská měrná jednotka loket se vrátila do Olomouce, je delší než ty ostatní

Bez trestu, z. s. pořádá v Praze již třetí pochod proti bagatelizaci domácího a sexualizovaného násilí

Olomoučtí archeologové objevili v iráckém Kurdistánu šest tisíc let staré pravěké vesnice

Vědci získali DNA starověké ženy z 20 000 let starého přívěsku

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…