Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hledá se obec ohleduplná k přírodě. Kam zamíří Odpadový Oskar letos?

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Která česká obec nejefektivněji hospodaří s odpadem? Odpověď na tuto otázku hledá spolek Arnika. Vítěz soutěže získá ocenění Odpadový Oskar. Hlavním záměrem akce je podpořit recyklaci a motivovat jak obce, tak jednotlivce ke snížení produkce směsného odpadu.

„Za rok každý z nás v průměru vytvoří 195 kilogramů směsných odpadů. Připravovaný odpadový zákon omezí skládkování. Cílem je, abychom odpady také lépe třídili a recyklovali, v čemž máme stále mezery. Musíme však snížit průměrné množství směsných komunálních odpadů maximálně na 150 kilogramů za rok. V soutěži mapujeme obce, kde toho už dosáhli, a inspirujeme tak ostatní,“ vysvětlil Milan Havel z organizace Arnika. 

Soutěží se v několika kategoriích. Zvláštní ocenění získají města s nízkou produkcí a zároveň vynikající mírou recyklace nebo zajímavým nápadem pro hospodaření s odpadem. Vítěz šestého ročníku akce bude vyhlášen během letošního září. Více informací o soutěži je k dispozici zde.

Spolek Arnika, který akci pořádá, je českou neziskovou organizací. Zaměřuje se na spojování lidí usilujících o lepší životní prostředí. Jedním z cílů iniciativy je uchovat přírodu v její ryzí podobě. Dlouhodobě spolek prosazuje méně odpadu a nebezpečných látek, živé řeky a pestrou krajinu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak na šťavnatá a chutná rajčata? Účinné hnojivo může být levné a zcela přírodní

FOTO: Prohlédněte si nejkrásnější snímky přírody. V celosvětové soutěži bodoval i Čech

Superhrdina mezi rostlinami. Nenápadný keř funguje jako přirozená čistička vzduchu

Návrat lososů do českých řek pokračuje. Malé plůdky se líhnou v krásném prostředí národního parku

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…