Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

HDP Česka letos zrychlí růst na 4,3 procenta

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Česká ekonomika zažívá období růstu. Za první čtvrtletí letošního roku činil nárůst 3,9 procenta, teď se hovoří o růstu 4,3 procenta. Podle prognóz Evropské komise ze zemí Evropské unie roste HDP Česka nejrychleji po Irsku, kde se HDP vyšvihne na 6 procent.

Jedním z důvodů růstu české ekonomiky je čerpání finančních prostředků z evropských fondů. Tyto fondy slouží k podpoře hospodářského růstu členských zemí. Inflace se bude pohybovat tento rok v České republice okolo 0,4 procent.

Podobně dobrých výsledků dosahuje i ekonomika Malty. Ekonomika Evropské unie jako celku letos poroste o 1,9 procenta, v eurozóně bude tento nárůst o něco nižší, bude činit 1,6 procenta. Inflace se pohybuje okolo nuly až 0,1 procenta. Jedním z důvodů je rapidní pokles ceny ropy a energií na burze, které dosahují nejnižších hodnot za uplynulou dekádu. Díky tomuto poklesu je možné očekávat, že v příštím roce lidé v Česku ušetří za energie.

Hrubý domácí produkt země představuje celkovou peněžní hodnotu statků a služeb, které jsou vyprodukovány za sledované období na daném území. HDP slouží jako ukazatel výkonnosti ekonomiky.

Zdroj: ČTK

Související články

Byznys

České zdravotnictví i bezpečnost státu se nachází na světové špičce

Byznys

Globální ekonomika poroste o téměř čtyři procenta

Byznys

Česká ekonomika i nadále zvyšuje svou výkonnost, přiblíží se průměru eurozóny

Byznys

Ekonomika eurozóny má i nadále růst

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.