Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hádejte, kdo obsadil hudební hitparádu? Nápověda: není to člověk

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Hudební hitparáda Aria překvapila své posluchače. Jedním ze zařazených interpretů totiž byli papoušci. Posluchači tak měli možnost poslechnout si ukázku z hudebního alba, které vzniklo z trylků, pískání a cvrlikání ohrožených australských ptáků.

Nahrávka s názvem Song of Disappearance (v češtině Píseň zmizení) se probojovala do první pětky. Předskočila tak třeba populární hudební skupinu ABBA nebo vánoční oblíbence, jako jsou Michael Bublé a Mariah Carey. Album složené výhradně z ptačího zpěvu vytvořila nevládní skupina ochránců ptactva BirdLife Australia. Jsou na něm zaznamenaná pěvecká vystoupení 53 nejohroženějších australských ptačích druhů. Na albu byly využity především nahrávky Davida Stewarta, který se nahráváním zvuků volně žijících zvířat zabývá už více než 30 let. V některých případech musel čekat dlouhé hodiny v buši, aby se mu podařilo nahrát jediný krátký trylek.

Výtěžek z prodeje alba půjde na ochranářské projekty BirdLife Australia. Cílem je podpořit záchranu ptactva. V Austrálii nyní žije 1 299 ptačích druhů, z nichž je každý šestý ohrožený, jak vyplývá ze studie Univerzity Charlese Darwina. Jednou z hlavních příčin jsou podle odborníků klimatické změny.

Zdroj: Ekolist, BBC

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Snímky z Hubbleova teleskopu ukazují hvězdu pouhých osm hodin poté, co se stala supernovou

Vědci našli dvě galaxie ukryté na okraji času i prostoru

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…