Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hádejte, kdo obsadil hudební hitparádu? Nápověda: není to člověk

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Hudební hitparáda Aria překvapila své posluchače. Jedním ze zařazených interpretů totiž byli papoušci. Posluchači tak měli možnost poslechnout si ukázku z hudebního alba, které vzniklo z trylků, pískání a cvrlikání ohrožených australských ptáků.

Nahrávka s názvem Song of Disappearance (v češtině Píseň zmizení) se probojovala do první pětky. Předskočila tak třeba populární hudební skupinu ABBA nebo vánoční oblíbence, jako jsou Michael Bublé a Mariah Carey. Album složené výhradně z ptačího zpěvu vytvořila nevládní skupina ochránců ptactva BirdLife Australia. Jsou na něm zaznamenaná pěvecká vystoupení 53 nejohroženějších australských ptačích druhů. Na albu byly využity především nahrávky Davida Stewarta, který se nahráváním zvuků volně žijících zvířat zabývá už více než 30 let. V některých případech musel čekat dlouhé hodiny v buši, aby se mu podařilo nahrát jediný krátký trylek.

Výtěžek z prodeje alba půjde na ochranářské projekty BirdLife Australia. Cílem je podpořit záchranu ptactva. V Austrálii nyní žije 1 299 ptačích druhů, z nichž je každý šestý ohrožený, jak vyplývá ze studie Univerzity Charlese Darwina. Jednou z hlavních příčin jsou podle odborníků klimatické změny.

Zdroj: Ekolist, BBC

Související články

Zaručeně zlepší den

„Málokdo vidí, co vše musí malý farmář obětovat. Přesto jsem v této práci našla smysl života,“ říká zakladatelka permakulturní farmy Simona Hrochová 

V USA budují největší most pro divokou zvěř na světě

Letní čtení: 5 knižních tipů, které si nesmíte nechat ujít

Zahradničení výrazně zlepšuje kvalitu spánku u dospělých

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…