Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Francie ukončí utrpení psů. Elektrické obojky budou minulostí

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Psi mají také city, jsou to živí tvorové. Francouzi si toho dobře vědomi – poslanci tamního Národního shromáždění téměř jednomyslně schválili zákon o prodeji a používání elektrických obojků pro psy a jiná zvířata, a to už v prvním čtení, uvedl server Le Monde a Radio Wave.

Kontroverzní výcvikové pomůcky jako ostny, elektrické obojky a škrtidla by mohly být ve Francii v blízké době zakázány. Pro přijetí zákona o zákazu elektrických obojků pro psy bylo 111 poslanců, pouze pět jich bylo proti. Na základě něj tedy bude zakázán nejen jejich prodej, ale i používání, a to pod pokutou až 750 eur (téměř 18 tisíc korun). Těmito nástroji totiž nezřídka majitelé své mazlíčky trestali za útěky, štěkání nebo jiné „nevhodné“ chování. Elektrické obojky navíc přibližně v 10 procentech případů použití způsobují zvířatům třeba popáleniny a nekrózu kůže. 

Podle poslankyně a předsedkyně pracovní skupiny pro dobré životní podmínky zvířat Corinne Vignon návrh zákona vycházel hlavně z poptávky ze strany občanů. „Problém těchto obojků spočívá v tom, že se prodávají volně a majitel si ani neuvědomuje, že jsou zneužitelné. Zvíře vycvičené na bolest a fyzické omezování je zvíře, které bude mít fyzické a psychické problémy a je pravděpodobnější, že třeba někoho pokouše,“ okomentovala Vignon přijetí zákazu.

Zdroj: Radio Wave, Le Monde

Související články

Zaručeně zlepší den

Dánsko chce snížit věk pro potraty bez souhlasu rodičů i nezletilým dívkám

Souboj medvědů zaujal porotu. Snímek se stal nejlepší fotografií

Středozemní moře ukrývalo pozůstatky neolitického osídlení a kamennou cestu

Ideální pěnu u piva mají zajistit nové plechovky

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…