Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

FOTO: Plovoucí lázně a konopný dům. České projekty zazářily v prestižní architektonické soutěži

He Art Museum. Foto: Tadao Ando Architect & Associates

V soutěži A+Awards, kterou každoročně vyhlašuje newyorská platforma Architizer, letos uspěly hned tři české projekty. V celkem 94 kategoriích porota ocenila nejzajímavější stavby včetně těch, které na svou realizaci teprve čekají. „Designéři těchto projektů pocházejí z velmi odlišných geografických a společenských podmínek. Všichni ale sdílejí alespoň jednu společnou věc, a sice že mají tvůrčí odvahu vytvářet zcela nové myšlenky a nápady budoucnosti,“ uvedl obsahový ředitel Architizer Paul Keskeys.

Letošním tématem soutěže byla architektura pro měnící se svět. Porotci ocenili tvůrce, kteří se snaží o odolnější a udržitelnější stavby, jež budou sloužit příštím generacím. Celkovým vítězem se stal projekt soukromého neziskového muzea v Číně nazvaného He Art Museum. Návrh pochází ze studia Tadao Ando Architect & Associates a dominují mu kontrastní tvary, čtverce a kruhy.

Plovoucí lázně. Foto: Petr Janda, Brainwork

Kategorii sport a rekreace ovládl český návrh plovoucích lázní na náplavce ze studia Petra Jandy a Brainwork. „Jde o významné ocenění v soutěži největšího architektonického webu na světě, ve které náš projekt zvítězil nad mnoha rozsahem a náklady nesrovnatelně většími projekty z celého světa včetně stadionů pro tisíce lidí a podobně,“ uvedl Janda pro web Aktuálně.cz.

Revitalizace pražské náplavky. Foto: Petr Janda, Brainwork

V soutěži bodovala také revitalizace Rašínova nábřeží a rekonstrukce takzvaných kobek. Návrh, ve kterém architekti studia Petra Jandy a Brainwork vyprojektovali největší skleněnou „čočku“ na světě, porota ocenila v rámci kategorie galerií a výstavních prostor.

House LO. Foto: Atelier Lina Bellovičová

Mezi soukromými domy se pak na prvním místě umístil projekt architektky Liny Bellovičové, která navrhla stavbu z konopného betonu. Dům LO, jak dílo autorka nazvala, sestává ze tří klíčových prvků, jimiž jsou dva děrované balvany a dřevěná deska. „Střecha je pokryta zelení, takže dům splývá s přírodou, a je dobře izolována,“ doplnila Bellovičová.

Související články

Zaručeně zlepší den

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Astronomové objevili tři nové měsíce

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Zatočte s těžkou alergií pomocí léku na astma

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…