Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Finále světové ekologické soutěže má poprvé i českého zástupce

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Soutěž Energy Globe Award má letos premiérově i českého finalistu. Mikulovské vinařství Galant se mezi výběr nejlepších dostalo díky vedení firmy cestou, která je šetrná k přírodě.

Nic nesmí přijít nazmar. Tak lze ve zkratce vyjádřit energeticky úsporné provozování Hotelu a vinařství Galant v Mikulově. Jeho majitel Jiří Marian dosáhl před pár lety díky řadě kroků snížení provozních nákladů společnosti. Přebytky tepla z kvašení vína se například dále používají pro ohřev vody, k zavlažování zahrady a ke splachování toalet se využívá dešťová voda, tepelným ztrátám brání polystyrenová izolace.

„Porotu tento projekt zaujal zajímavým využitím moderních technologií v běžném firemním provozu. Přestože jde o rozsáhlý objekt, chytře využívá nejen přebytky tepla a odpadní vody, ale také skleníkové plyny. A to nejen k výrobě vína, ale také k provozu wellness,“ vysvětlila Vladimíra Gláserová ze společnosti E.ON.

„Rozhodně je to pro nás zajímavá událost. Rád bych si na světovém finále potvrdil, že naše rozhodnutí a investice má smysl. Zkrátka, zda jsme se před těmi pěti šesti lety vydali správnou cestou,“ uvedl majitel Jiří Marian. Ve finále soutěží v kategorii Vzduch, která je jednou z pěti.

Soupeři jsou dva – jeden ze Švýcarska, druhý z Kanady. Vítěz získá odměnu ve výši 10 tisíc eur.
Mezinárodní ocenění Energy Globe Award je soutěž ekologických projektů, které usilují o ochranu přírody a energetické úspory. Národní verze soutěže se v Česku koná od roku 2008. Vinařství Galant ji vyhrálo v roce 2013.

Související články

Inspirace

V květnu vyrazí lidé z celé republiky do práce na kole

Inspirace

Evropským zeleným městem je letos slovinská Lublaň

Inspirace

Ze studentské soutěže vzejdou reálné soběstačné stavby

Byznys

Studenti vymysleli přístroj, který umožní pěstovat zeleninu i v zimě

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec dezinformací o pandemii. Nový web uvádí informace na pravou míru

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.