Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Finále světové ekologické soutěže má poprvé i českého zástupce

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Soutěž Energy Globe Award má letos premiérově i českého finalistu. Mikulovské vinařství Galant se mezi výběr nejlepších dostalo díky vedení firmy cestou, která je šetrná k přírodě.

Nic nesmí přijít nazmar. Tak lze ve zkratce vyjádřit energeticky úsporné provozování Hotelu a vinařství Galant v Mikulově. Jeho majitel Jiří Marian dosáhl před pár lety díky řadě kroků snížení provozních nákladů společnosti. Přebytky tepla z kvašení vína se například dále používají pro ohřev vody, k zavlažování zahrady a ke splachování toalet se využívá dešťová voda, tepelným ztrátám brání polystyrenová izolace.

„Porotu tento projekt zaujal zajímavým využitím moderních technologií v běžném firemním provozu. Přestože jde o rozsáhlý objekt, chytře využívá nejen přebytky tepla a odpadní vody, ale také skleníkové plyny. A to nejen k výrobě vína, ale také k provozu wellness,“ vysvětlila Vladimíra Gláserová ze společnosti E.ON.

„Rozhodně je to pro nás zajímavá událost. Rád bych si na světovém finále potvrdil, že naše rozhodnutí a investice má smysl. Zkrátka, zda jsme se před těmi pěti šesti lety vydali správnou cestou,“ uvedl majitel Jiří Marian. Ve finále soutěží v kategorii Vzduch, která je jednou z pěti.

Soupeři jsou dva – jeden ze Švýcarska, druhý z Kanady. Vítěz získá odměnu ve výši 10 tisíc eur.
Mezinárodní ocenění Energy Globe Award je soutěž ekologických projektů, které usilují o ochranu přírody a energetické úspory. Národní verze soutěže se v Česku koná od roku 2008. Vinařství Galant ji vyhrálo v roce 2013.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čtyřdenní pracovní týden: Které země jej přijaly a jaké mají výsledky?

Z mimiky obličeje vědci zjistí, zda trpíte Parkinsonem

Jak podpořit mikrobiom bez probiotik? Pomohou rajčata

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…