Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Filmy, které potěší diváky i přírodu. Česká Asociace producentů radí, jak natáčet ekologicky

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Snížit zátěž na životní prostředí a volit při tvorbě filmů takové postupy, které budou udržitelné a méně energeticky náročné. Takový je cíl nové platformy Greenfilming.cz, na které česká Asociace producentů zveřejnila manuál k ekologickému natáčení. Cílem je motivovat umělce, aby při tvorbě nových děl mysleli nejen na požitek diváků, ale také na přírodu.

Globálnímu oteplování člověk neblaze přispívá mnoha svými činnostmi, mezi něž patří také produkce filmů. Při svícení, cestování štábu a dalších aktivitách totiž spotřebují umělci velké množství energie. Podle Asociace je však při dodržování ekologických zásad při natáčení jednoho celovečerního filmu možné ušetřit uhlíkovou stopu odpovídající objemu roční stopy deseti domácností.

Manuál zeleného natáčení, který mohou zájemci najít na stránkách platformy, obsahuje například rady, jak zajistit ekologičtější dopravu a ubytování štábu, výběr lokací pro natáčení či postprodukci. „Audiovizuální průmysl má v rukou velkou moc. Může určovat trendy, motivovat, pozitivně nasměrovat široké publikum a ukázat společnosti, že i zdánlivě nemožné je možné. A to je v době klimatické krize klíčové,“ uvedli autoři v manuálu.

Nově bude k míře udržitelnosti při natáčení přihlížet také Státní fond kinematografie, který rozhoduje o podpoře určitých filmů. „Ve výzvách na podporu výroby filmů jsme nedávno zavedli povinnou rubriku, aby se producenti mohli vyjádřit, zda a jakým způsobem budou aplikovat postupy udržitelného natáčení. Je to následně jedna z věcí, ke které přihlížíme, když na Radě o daném filmu debatujeme,“ vysvětlila předsedkyně Rady Státního fondu kinematografie Helena Bendová.

Zdroje: ekolist.cz, greenfilming.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

První hmatatelný důkaz výbuchu supernovy: egyptský kámen Hypatia

Superhrdinové v reálném životě. Záchranáři začnou používat tryskové obleky

Dřív jsem květinám vůbec nerozuměl, říká zakladatel firmy Floracast, kde zalévají kytice do pryskyřice

Dyslexie nemusí být nevýhodou. Poskytuje lidem důležitý evoluční benefit

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…