Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Fascinuje mě životní síla žen bez domova, říká studentka Karolína Mathesová

5 minut radosti
Zdroj fotografií: archiv Karolíny Mathesové

Karolína Mathesová se považuje za normální studentku. Do té má ale hodně daleko. Nejenže byla po nedávné maturitě přijata hned na pět britských vysokých škol. Už o rok dříve založila vlastní projekt She Is Flower, jehož prostřednictvím osobně pomáhá ženám bez domova. „Ženy, které denně přehlížíme, jsou strašně silné,“ říká a byla by ráda, kdyby k podobnému zjištění došlo co nejvíc jejích vrstevníků.

Čím je vám blízká právě problematika bezdomovectví?

Bezdomovectví jsem se rozhodla věnovat proto, že jsem s bezdomovci několikrát mluvila a z mého pohledu jsou to právě oni, u kterých si nejvíc všímám, že nějak strádají. Jejich příběhy mě vždycky dostávají a fascinuje mě jejich životní síla bojovat i přes to, v jakých hrozných podmínkách žijí.

Proč jste se rozhodla zacílit svou pomoc na ženy?

Vybrala jsem si ženy, jelikož mi hned ze začátku bylo jasné, že nikdy nemohu pomoct všem, a bylo by lepší si vybrat užší skupinku. Když jsem si o problematice ženského bezdomovectví hledala podrobnosti a viděla jsem, čím vším si procházejí, cítila jsem, že ony tu pomoc potřebují mnohem víc. Dokážete si představit, jak strašné to musí být, když jste venku na lavičce v těch hrozných vedrech, zpocená, špinavá a nemáte peníze ani na čistou vložku?

Čeho tedy chcete svým projektem dosáhnout?

Záměrem je upozornit mladé lidi kolem mě na problematiku bezdomovkyň a bezdomovectví obecně. Vést je k tomu, aby měli k lidem bez domova přinejmenším lepší přístup. I když i po tom roce stále naivně doufám, že mezi nimi budou tací, kteří se ke mně přidají a budou lidem pomáhat a povídat si s nimi jako já.

Takže v tuto chvíli jste na to sama?

Ano, v projektu She is Flower jsem pouze já, všechny věci domlouvám a zařizuji sama. Když jsem nedávno rozdávala věci z posledních dvou sbírek, tak jsem poprosila své kamarádky, aby mi pomohly s předáváním, jelikož to byla spousta tašek a každé ruce navíc se mi hodily.

Zmiňujete své sbírky. Tou poslední byla letošní velikonoční sbírka, prozradíte o ní víc?

Šlo už o druhou sbírku, kterou jsem pořádala na naší škole. Tentokrát ale nešlo pouze o sběr oblečení a materiální pomoc. Propojila jsem to s naším Memoriálem Radka Donáta, což je událost, kdy se hraje fotbalový turnaj a studenti na něj napečou jídlo, které se zde pak prodává, a vytěžené peníze jdou na dobrou věc. Z těchto vybraných peněz jsem nakoupila trvanlivé jídlo a hygienu. Také jsem obvolala několik second handů a jeden z nich mi poskytl 150 kilo oblečení. Kolik mohlo být všech věcí dohromady i s příspěvky od studentů, netuším, ale převáželi jsme to dodávkou.

Vedle sbírky taky pomáháte například s nákupy nebo se osobně setkáváte s ženami bez domova. Jste aktivní ještě jinak?

Šířím informace a osvětu skrz sociální sítě. Fotkami a videi, které přidávám na Facebook, Instagram nebo Youtube, se snažím zapůsobit hlavně na emoce sledujících a vzbudit v lidech pocit empatie. Mluvím k nim svým jazykem, nesnažím se být nějak přehnaně profesionální anebo si na něco hrát. Chci jim předat obrázek o skutečnosti, jak to vidím já.

Jakou máte nejsilnější vzpomínku spjatou s projektem?

Mám dvě. Jedna souvisí s mým prvním rozhovorem s bezdomovkyní na kameru. Ptala jsem se Růženy, jestli někdy byla znásilněna, a ona mi vyprávěla svůj příběh, který ale zakončila tím, že už je to v pohodě, protože se dějí i horší věci. V tu chvíli mi došlo, jak strašně silné ty ženy, které denně přehlížíme, jsou. A druhá vzpomínka je z velikonoční sbírky, kdy mi bezdomovkyně začaly tleskat a děkovat za to, že jsem pro ně takovou akci uspořádala.

A když se podíváme opačným směrem – co chystáte do budoucna? 

Momentálně mám za sebou úspěšně dokončenou maturitu a stěhuji se do Británie na vysokou školu, kde budu studovat práva s užším zaměřením na lidská práva. Rozhodně plánuji s pomáháním bezdomovkyním pokračovat i tam.

 

MEDAILONEK

Karolína Matesová je studentka a zakladatelka projektu She Is Flower na pomoc ženám bez domova. S ním se dostala mezi finalisty ocenění Gratias Tibi zaměřené na aktivní mladé lidi. Aktuálně se chystá se na studium práv ve Velké Británii. Za svůj největší koníček považuje cestování, ráda poznává nová místa i lidi a považuje to za nejsmysluplnější investici.

Související články

Z domova

Sociální šatník v Brně pomáhá lidem bez domova přežít zimu

Inspirace

Boudařka z Krkonoš nabídla matkám samoživitelkám pobyt zdarma

Inspirace

Dobročinný projekt Fandi mámám pomáhá samoživitelkám v nouzi

Inspirace

Brno oživí ve spolupráci s občany nábřeží a vnitrobloky

Zaručeně zlepší den

V Česku otevře první udržitelný obchoďák. Kdy a kam vyrazit na nákup?

Zaručeně rozzáří den. Podívejte se na nejvtipnější přírodní scenérie letošního roku

Najděte si svého zemědělce. Nový web nabízí přehled českých farmářů

Revoluce ve školství je na dohled. Český projekt připravuje novou metodiku aktivní výuky

Inspirativní rozhovor

Českou republiku ukazujeme z té lepší stránky, říká redaktor Mojí země Pavel Radosta

Českou republiku ukazujeme z té lepší stránky, říká redaktor Mojí země Pavel Radosta

Přečtěte si rozhovor s fotografem, redaktorem a milovníkem krás naší země.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…