Ženy z brazilských domorodých komunit jsou stále zranitelné vůči genderově podmíněnému násilí. Proti tomu pomáhá Populační fond organizace spojených národů (UNFPA), který pořádá workshopy, kde místním ženám tuto problematiku vysvětluje a objasňuje jim postupy, jak získat přístup k sociální podpoře a právní ochraně.
Lutana Ribeiro je náčelnice a členka etnické skupiny Kokoma v jedné z domorodých čtvrtí Parque das Tribos v Manausu, hlavním městě největšího brazilského státu Amazonas. Ve své komunitě je Ribeiro známá jako neochvějná obhájkyně lidských práv a v minulém roce zprostředkovala sérii workshopů pro oběti genderově podmíněného násilí. „První den mluvil málokdo. Dnes už promluvila většina,“ říká Ribiero o workshopech, kterých se zúčastnilo padesát místních žen.
„Workshopy vytvořily pro ženy bezpečný prostor, kde mohou společně přemýšlet o různých formách násilí, které ovlivňují jejich každodenní život, a o možnostech, jak je zvládat,“ říká Débora Rodrigues, vedoucí kanceláře UNFPA v Manausu.
Vzdělání v oblasti genderově podmíněného násilí se V této oblasti stále vyvíjí. Zlomový byl zákon, který přišel v roce 2006. Prosadila jej brazilská aktivistka za práva žen Maria da Penha. Tento zákon v brazilském trestním zákoníku umožňuje nejen zatčení agresorů za násilný čin proti ženě, ale také jejich zadržení v případě rizika, že se něčeho takového můžou dopustit.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…