Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dobrovolní hasiči dostanou podporu prostřednictvím fondu

Cvičení dobrovolných hasičů v Adamově. Autor fotografie: Lukáš Malý, zdroj WIkipedie

Legislativními změnami a přípravou nového fondu na podporu dobrovolných hasičů se bude v červenci zabývat vláda. V příštím roce by do fondu mělo putovat asi dvě stě milionů korun.

V červenci se bude vláda poprvé zabývat opatřeními na podporu činnosti dobrovolných hasičů. Plánuje tak zřídit fond, do které by měl stát příští rok přispět dvě stě milionů korun, přičemž sto padesát milionů korun půjde z krajů a padesát milionů korun z obcí. „Připravuje se dotační program, který by měl podpořit investice do techniky, hasičských zbrojnic, na němž by se podílel nejen státní rozpočet, ale i rozpočty krajů a obcí,“ uvedl pro ČTK premiér Bohuslav Sobotka.

O rozdělení peněz by měli rozhodovat jak zástupci krajů a obcí, tak zástupci ministerstev i dobrovolných hasičů. „Hlavním důvodem je jasné dlouhodobé nastavení financování. To znamená ne každý rok s čepicí v ruce, ale jasný výhled, který bude fungovat spolu s fondy, které tady jsou, například s fondem zábrany škod,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec.

Vláda se kromě fondu chce také zabývat otázkou nemocenské pro dobrovolné hasiče, úpravou některých zákonů a změnami metodiky a pravidel. Plánuje se také podpora hasičského sportu a práce s mládeží. V současné době u dobrovolných hasičů působí tři sta padesát tisíc lidí asi v sedmi tisících jednotkách. Sdružení, které je jednou z nejmasovějších neziskových organizací u nás, pomáhá zasahovat při požárech či živelných pohromách.

Zdroj: ČTK

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci představili nový způsob testování na koronavirus

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Přinášíme tipy na smysluplné dárky. Udělají vám radost a zároveň pomohou druhým

Inspirativní rozhovor

Rozhodla jsem se být šťastná – ať už s vlasy nebo bez, říká autorka komiksu o alopecii Tereza Drahoňovská

Rozhodla jsem se být šťastná – ať už s vlasy nebo bez, říká autorka komiksu o alopecii Tereza Drahoňovská

Přečtěte si rozhovor s Terezou Drahoňovskou, která svůj příběh s alopecií popisuje v originálním komiksu Bez vlasů.