Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Do záchrany ohrožených živočichů se můžeš zapojit i ty. Jak na to?

Kuňka obecná. Zdroj fotografie: Michal Pešata

Naše životní prostředí čeká příjemná vzpruha. Norské fondy totiž zveřejnily novou dotační výzvu. Zájemcům o zapojení poputuje více než pět milionů korun na záchranu ohrožených přírodních biotopů a rostlinných či živočišných druhů uvedených na červených seznamech.

Podpořena bude obnova mokřadů, zvýšení vody v krajině, výsadba původních druhů dřevin. Další oblastí, která se dočká podpory, je ochrana rostlinných a živočišných druhů prostřednictvím ochrany jejich přirozených stanovišť. Příspěvek bude možné získat na vytvoření hnízdišť pro ohrožené druhy, na péči o staré sady, významné stromy, kamenné snosy, biotopové úpravy dřevin, obnovu otevřených písčin a zpřístupnění migračních překážek živočichů. Šanci na podporu mají tedy nejrůznější projekty, jejichž cílem je pomáhat přírodě a ekosystému. Výsledkem bude záchrana ohrožených tvorů a podpora jejich dalšího fungování.

Zažádat o dotaci mohou všechny subjekty, které jsou v České republice registrovány jako právnické osoby. Žadatelé mohou na jeden projekt získat podporu od 130 tisíc do 5,2 milionu korun a pokrýt tak až 90 procent celkových výdajů. Příjem žádostí bude otevřen 14. září a potrvá do 30. listopadu. Žádosti budou přijímány online prostřednictvím Agendového informačního systému Státního fondu životního prostředí ČR. Celkem na menší záchranné projekty poputuje 78 milionů korun. Podrobnosti najdete zde.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.