Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Do záchrany ohrožených živočichů se můžeš zapojit i ty. Jak na to?

Kuňka obecná. Zdroj fotografie: Michal Pešata

Naše životní prostředí čeká příjemná vzpruha. Norské fondy totiž zveřejnily novou dotační výzvu. Zájemcům o zapojení poputuje více než pět milionů korun na záchranu ohrožených přírodních biotopů a rostlinných či živočišných druhů uvedených na červených seznamech.

Podpořena bude obnova mokřadů, zvýšení vody v krajině, výsadba původních druhů dřevin. Další oblastí, která se dočká podpory, je ochrana rostlinných a živočišných druhů prostřednictvím ochrany jejich přirozených stanovišť. Příspěvek bude možné získat na vytvoření hnízdišť pro ohrožené druhy, na péči o staré sady, významné stromy, kamenné snosy, biotopové úpravy dřevin, obnovu otevřených písčin a zpřístupnění migračních překážek živočichů. Šanci na podporu mají tedy nejrůznější projekty, jejichž cílem je pomáhat přírodě a ekosystému. Výsledkem bude záchrana ohrožených tvorů a podpora jejich dalšího fungování.

Zažádat o dotaci mohou všechny subjekty, které jsou v České republice registrovány jako právnické osoby. Žadatelé mohou na jeden projekt získat podporu od 130 tisíc do 5,2 milionu korun a pokrýt tak až 90 procent celkových výdajů. Příjem žádostí bude otevřen 14. září a potrvá do 30. listopadu. Žádosti budou přijímány online prostřednictvím Agendového informačního systému Státního fondu životního prostředí ČR. Celkem na menší záchranné projekty poputuje 78 milionů korun. Podrobnosti najdete zde.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Brněnští vědci vyvinuli nový tlumič pro vlaky. Zvýší jejich rychlost a ochrání koleje

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.