Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Do školských poraden přibude asi 150 psychologů a speciálních pedagogů

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Podle informací Ministerstva školství se o deset procent navýší kapacita školských poradenských zařízení, a to především v souvislosti s novými pravidly pro společné vzdělávání.

Do poraden přibude asi 150 psychologů a speciálních pedagogů, kteří budou muset například znovu vyšetřit současné žáky speciálních škol. Novinka navazuje na prohlášení zástupkyně Asociace pracovníků Speciálně pedagogických center Evy Čadové, která v prosinci upozornila, že by mohlo chybět v řadách speciálních pedagogů až padesát procent personálu.

Nová úprava by podle ministryně Kateřiny Valachové měla přinést mnoho výhod. Více psychologů a speciálních pedagogů umožní vyšetřit více dětí a rodiče s dětmi nebudou muset čekat dlouhé doby na vyšetření či poradenství. Druhou výhodou bude i povinné předávání výsledků z poradenských pracovišť škole. Doposud se totiž stávalo, že rodič dítěte výsledky psychologického vyšetření nepředal škole, jelikož s doporučeními nesouhlasil. Nově se budou výsledky vyšetření škole předávat povinně.

Novinky navazují na inkluzivní změny v českém školství, přičemž jednotlivé změny se prý v systému projeví postupně. Budoucím cílem je vyučovat řadu handicapovaných a znevýhodněných dětí společně se zdravými spolužáky. Ačkoliv v současné době inkluze na mnoha místech Česka probíhá, často nemají školy na žáky se speciálními podmínkami vyhraněné peníze navíc. To by novela měla změnit.

Zdroj: ČTK

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi přišli s lékem na rakovinu. Nyní ho testují první pacienti

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Z ruiny hradu Hartenberg se díky nadšencům stala vyhledávaná památka

V Česku vznikají nové lesní stezky. Provede vás po nich mobilní aplikace

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.