Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Do českých kin zamířilo Moje slunce Mad. Přibližuje život v Afghánistánu

3 minuty radosti
Foto: Aerofilms

Příslib úsvitu může rozzářit temnotu i v nejtěžších životních okamžicích, ať už se odehrávají kdekoliv – třeba i v Afghánistánu. V novém filmu Moje slunce Mad na sebe naděje bere podobu malého chlapce, který je odlišný od svých vrstevníků. Zároveň umí vtisknout smysl do situací, které jej zdánlivě postrádají.

Animovaný snímek Michaely Pavlátové, který vznikl na motivy knižní předlohy Petry Procházkové, vznikal řadu let. Čekání se přitom očividně vyplatilo – film získal cenu poroty v hlavní soutěži na největším festivalu animovaných filmů v Annecy. Čeští diváci mají nyní možnost spatřit jej v kinech, do kterých zamířil minulý týden. Můžeme prozradit, že je na co se těšit.

Film vypráví příběh Češky Herry, která se během studia vysoké školy zamiluje do svého afghánského spolužáka Nazira. Nedbá varování ostatních a s Nazirem odlétá do Kábulu, aby se stala součástí jeho islámské rodiny. V Afghánistánu ji čeká svatba a budování nového života. Jak to Herra zvládne? Naplní se její očekávání? Co ji tam vlastně čeká? Snímek zprostředkovává odpovědi na všechny tyto otázky citlivou formou. Divák má možnost nahlédnout do života naprosto odlišné kultury a udělat si o ní detailnější představu. Vážná témata se příjemně prolínají s humorem, který nepůsobí jako pěst na oko.

Hlavní linku s Herrou dokresluje hned několik příběhů, které se jí nějakým způsobem dotýkají. Jedná se zejména o chlapce Mada, kterého s manželem Nazirem vychovávají. Mezi ním a Herrou vzniká silné pouto, jelikož oba jsou tak trochu jiní. Právě jinakost se pro ně stává významným pojítkem. Důležitou roli pak zastává i Nazirova sestra Frišta, její manžel Kaiz a jejich společné děti. Ve snímku je vykresleno hned několik úskalí, na které jiná kultura naráží – například domluvené sňatky v mladém věku. Zároveň je zde patrná i lidskost, kterou zosobňuje postava dědečka, jenž je respektovanou a laskavou hlavou rodiny. Film ukazuje, že nikde neexistuje jenom černá nebo bílá: všude se obě barvy prolínají.

Související články

Zaručeně zlepší den

NASA se chystá studovat záhadné měsíční Gruithuisen kopule

Tyto „molekulární vrtačky“ zabíjejí rakovinné buňky a bakterie odolné vůči antibiotikům

98 milionů let stará fosilie dinosaura byla objevena v Egyptě

Dinosauři měli taky pupík. Dokazují to nalezené fosílie

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…