Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Do českých kin chodí stále víc lidí, zájem je nejvyšší za patnáct let

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Podle statistik Unie filmových distributorů byly tržby českých kin v první polovině letošního roku nejvyšší za posledních patnáct let. Do kin přišlo za první polovinu roku 2015 skoro šest a půl milionů diváků. Nejoblíbenějšími filmy se staly snímky Padesát odstínů šedi, Jurský svět nebo animované filmy pro děti.

Do českých kin přišlo v první polovině roku o sedmnáct procent víc lidí než v předchozím roce, přičemž tržby stouply meziročně o devatenáct procent asi na osm set milionů korun. Na úspěchu se podílel hlavně erotický thriller Padesát odstínů šedi, který u nás nalákal do kin asi 550 tisíc diváků a vydělal skoro 80 milionů korun.

Na druhém místě skončil v první pololetí americký film Avengers: Age of Ultron s výdělkem 50 milionů korun a třetí místo obsadila animovaná komedie Mimoni se 45 miliony korun. Mimoni však stále lákají malé i velké fanoušky a na konci července je navštívilo už přes půl milionu diváků a tržby se vyhouply na 77 milionů korun.

Průměrná cena vstupenky, kterou zakoupili návštěvníci kin, se pohybovala kolem sto dvacet korun. Podle Unie filmových distributorů lidé dávali přednost zahraničním filmům, na ty české ale nezapomínali. Do top 20 nejnavštěvovanějších filmů se dostal například český film Fotograf nebo Život je život. Vyšší návštěvnost kin souvisí i s pozitivním růstem ekonomiky v České republice a s ochotou lidí více utrácet.

Související články

Nadšenci přivedli staré liberecké kino zpět k životu

Inspirace

Český projekt chce zpřístupnit kina handicapovaným

Inspirace

Návštěvníci letního kina v Brně mohou přispět na potravinovou sbírku

Inspirace

V Brně vzniká letní kino zaměřené výhradně na dokumentární tvorbu

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Nový způsob pěstování zeleniny podpoří lokální produkci potravin a soběstačnost

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.