Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Designový Oscar v kategorii strojírenství zamířil poprvé do Česka

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Designérovi a pedagogovi Martinovi Tvarůžkovi se podařilo uspět v prestižní designérské soutěži Red Dot Award, konkrétně v konkurenčně náročné podkategorii pro strojírenství, v níž se dosud žádnému českému zástupci umístění nepodařilo. Jeho vítězným předmětem je horizontální frézovací a vyvrtávací stroj.

Prestižní designérskou cenu s pečetí kvality Red Dot Award se podařilo získat českému průmyslovému designerovi, pedagogovi brněnského VUT a pražského ČVUT Martinovi Tvarůžkovi. Úspěch mu přinesl návrh horizontálního frézovacího a vyvrtávacího stroje ŠKODA FCW150 pro plzeňskou Škodu Machine Tool. Právě skutečnost, že se jedná o cenu z oblasti průmyslového designu a strojírenství, je zásadní – v minulosti se totiž již několika Čechům cenu získat podařilo, jednalo se ale o nábytek a další doplňky. Českému strojírenství může tento úspěch posloužit jako motivace v oblasti intenzivnější spolupráce s odbornými designéry, přičemž investice do kvalitního designu výrobků může pro firmy představovat konkurenční výhodu, například umožní průnik firmy na nové trhy nebo zvýší hodnotu vyráběných produktů.

Historie Red Dot Award, kterou udílí Design Zentrum Nordhein Westfalen, sahá do roku 1955. Soutěží se ve třech hlavních kategoriích – produktový design, komunikační design a designový koncept, jež se pak dále dělí do několika podkategorií. Do letošního ročníku bylo přihlášeno téměř pět tisíc návrhů z padesáti šesti zemí. Vzhledem k obrovské konkurenci proto můžeme být na ocenění Martina Tvarůžka skutečně pyšní.

Vítězný Tvarůžkův výrobek stejně jako další úspěšné předměty můžete vidět od 30. června 2015 do 30. července 2016 v essenském Red Dot Design muzeu, pokud však preferujete pohodlí domova, můžete si je prohlédnout také na webových stránkách soutěže Red Dot Award.

Zdroj: technickytydenik.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Talentový program L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě má tři vítězné vědkyně

Bez trestu, z. s. pořádá v Praze již třetí pochod proti bagatelizaci domácího a sexualizovaného násilí

Káva je eko. Z recyklovaných kapslí od kávy Nespresso vyrobili hodinky

Ministerstvo životního prostředí představilo pravidla pro zálohování PET lahví a plechovek, platit budou od roku 2025

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…