Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Designový Oscar v kategorii strojírenství zamířil poprvé do Česka

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Designérovi a pedagogovi Martinovi Tvarůžkovi se podařilo uspět v prestižní designérské soutěži Red Dot Award, konkrétně v konkurenčně náročné podkategorii pro strojírenství, v níž se dosud žádnému českému zástupci umístění nepodařilo. Jeho vítězným předmětem je horizontální frézovací a vyvrtávací stroj.

Prestižní designérskou cenu s pečetí kvality Red Dot Award se podařilo získat českému průmyslovému designerovi, pedagogovi brněnského VUT a pražského ČVUT Martinovi Tvarůžkovi. Úspěch mu přinesl návrh horizontálního frézovacího a vyvrtávacího stroje ŠKODA FCW150 pro plzeňskou Škodu Machine Tool. Právě skutečnost, že se jedná o cenu z oblasti průmyslového designu a strojírenství, je zásadní – v minulosti se totiž již několika Čechům cenu získat podařilo, jednalo se ale o nábytek a další doplňky. Českému strojírenství může tento úspěch posloužit jako motivace v oblasti intenzivnější spolupráce s odbornými designéry, přičemž investice do kvalitního designu výrobků může pro firmy představovat konkurenční výhodu, například umožní průnik firmy na nové trhy nebo zvýší hodnotu vyráběných produktů.

Historie Red Dot Award, kterou udílí Design Zentrum Nordhein Westfalen, sahá do roku 1955. Soutěží se ve třech hlavních kategoriích – produktový design, komunikační design a designový koncept, jež se pak dále dělí do několika podkategorií. Do letošního ročníku bylo přihlášeno téměř pět tisíc návrhů z padesáti šesti zemí. Vzhledem k obrovské konkurenci proto můžeme být na ocenění Martina Tvarůžka skutečně pyšní.

Vítězný Tvarůžkův výrobek stejně jako další úspěšné předměty můžete vidět od 30. června 2015 do 30. července 2016 v essenském Red Dot Design muzeu, pokud však preferujete pohodlí domova, můžete si je prohlédnout také na webových stránkách soutěže Red Dot Award.

Zdroj: technickytydenik.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Radostná zpráva z vodního světa. Na Hejnickém potoce žijí kriticky ohrožené mihule potoční

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.