Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Loňský rok přinesl dobré zprávy pro maminky po celém světě

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Freepik

Výsledky studie o přenosu covidu z matek na plod, legalizace potratů v západní Africe i děti narozené ze sperma banky, kde dárce tvoří pacienti s HIV. To vše přinesl světu loňský rok.

Covid v těhotenství podle vědců nepoškozuje vývoj plodu

Matky po celém světě čelí strachu, že jejich nákaza covidem ovlivní vývoj dítěte, jak tomu bývá u některých jiných virů. Podle výzkumu Radiologické společnosti Severní Ameriky však mírný až středně závažný průběh covidu neohrožuje vývoj mozku plodu. Změny se neprojevily na MRI snímcích mozkové aktivity ani u jednoho z nenarozených dětí, které byly součástí studie.

Ilustrační foto: Freepik

Benin jako první stát v západní Africe legalizoval potraty

Dosud beninská legislativa povolovala potraty pouze v případech, kdy plod ohrožoval život matky, početí bylo výsledkem znásilnění nebo dítě pocházelo z incestního vztahu. Nově mají ženy možnost podstoupit potrat v prvních 12 týdnech těhotenství i v případech, kdy by narození dítěte poškodilo finanční situaci rodiny, způsobovalo rodičům morální stres či ohrožovalo vzdělání či profesní život matky. Cílem nové legislativy je ukončit nebezpečné praktiky, které ženy kvůli zákazu potratů prováděly. Jedná se tak o první zemi v západní Africe, která vložila rozhodnutí o potratu do rukou matek.

Ilustrační foto: Freepik

Ze spermabanky HIV pozitivních dárců se narodily první děti

Na Novém Zélandu vznikla v roce 2019 první sperma banka na světě, do které poskytují své sperma HIV pozitivní pacienti. Cílem projektu s názvem Sperm Positive je redukovat stigma, kterému pacienti čelí, i zvýšit povědomí veřejnosti o tom, že léčené AIDS je nepřenositelné na ostatní lidi. Zároveň dává banka naději pacientům na zplození potomstva, které je v mnoha zemích kvůli stigmatu zapovězené. Z novozélandské spermabanky se již narodily první děti, které se těší dobrému zdraví.

Zdroj: Radiologická společnost Severní Ameriky, Aljazeera, The Guardian

Související články

Zaručeně zlepší den

Dospívající, kteří prožijí pocit lásky, vyrůstají ve zdravé dospělé, zjistili vědci

Loono radí, jaké preventivní prohlídky letos podstoupit

Hmyz jako udržitelná potravina. Lidé jej považují za spolehlivý zdroj bílkovin

Další Suchej únor se blíží. Budete držet měsíc bez alkoholu?

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…