Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V čem tkví dlouhověkost starých římských staveb?

Foto: Paul Hermans, Wikimedia Commons

Jsou staré stovky a tisíce let, ale přesto stojí. Zvlášť u betonu jde doslova o zázrak. Mosty na dálnicích se opravují s desetiletými periodami, paneláková sídliště mají předpokládanou životnost maximálně sto let, zatímco stavby starověkého Říma jsou tu dodnes.

Vědci se zaměřili na technologie, jaké naši předci používali, aby se inspirovali k výrobě odolnějšího betonu. Výzkum Massachusettského technologického institutu (MIT) analyzoval hrobku šlechtičny Caecilie Metelly z prvního století před naším letopočtem, jejíž kvalita předčila ostatní stavby své doby. Zdi dvacetimetrové rotundovité hrobky jsou postaveny z hrubých cihel nebo vulkanických hornin a spojeny maltou vyrobenou z vápna a sopečných sedimentů (tefra). Tato struktura byla již soudobým architektem Vitruviem popsána jako „nerozpadající se ani po dlouhém čase“ a zřejmě nelhal. Vědci našli recept na dlouhověkost starořímského betonu díky krystalické struktuře použitých látek.

Pevnost a soudržnost hrobky je dána tím, že se krystaly minerálu leucitu bohatého na draslík po letech dešťů a nasakování spodní vodou rozpustí ve vulkanických horninách a přeorganizují rozhraní s maltou. V dnešních stavbách by nadměrné množství draslíku vytvořilo gely, které se roztahují a způsobují mikropraskliny. „Ukazuje se, že mezifázové zóny ve starořímském betonu hrobky Caecilie Metelly se dlouhodobým přetvářením neustále vyvíjejí,“ vysvětluje docent stavebnictví na MIT Admir Masic, proč hrobka stále stojí. „Tyto procesy remodelace posilují mezifázové zóny a potenciálně přispívají ke zlepšení mechanických vlastností a odolnosti proti selhání starověkého materiálu,“ dodává.

Zdroj: MIT

Související články

Zaručeně zlepší den

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Astronomové objevili tři nové měsíce

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…