Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V čem tkví dlouhověkost starých římských staveb?

Foto: Paul Hermans, Wikimedia Commons

Jsou staré stovky a tisíce let, ale přesto stojí. Zvlášť u betonu jde doslova o zázrak. Mosty na dálnicích se opravují s desetiletými periodami, paneláková sídliště mají předpokládanou životnost maximálně sto let, zatímco stavby starověkého Říma jsou tu dodnes.

Vědci se zaměřili na technologie, jaké naši předci používali, aby se inspirovali k výrobě odolnějšího betonu. Výzkum Massachusettského technologického institutu (MIT) analyzoval hrobku šlechtičny Caecilie Metelly z prvního století před naším letopočtem, jejíž kvalita předčila ostatní stavby své doby. Zdi dvacetimetrové rotundovité hrobky jsou postaveny z hrubých cihel nebo vulkanických hornin a spojeny maltou vyrobenou z vápna a sopečných sedimentů (tefra). Tato struktura byla již soudobým architektem Vitruviem popsána jako „nerozpadající se ani po dlouhém čase“ a zřejmě nelhal. Vědci našli recept na dlouhověkost starořímského betonu díky krystalické struktuře použitých látek.

Pevnost a soudržnost hrobky je dána tím, že se krystaly minerálu leucitu bohatého na draslík po letech dešťů a nasakování spodní vodou rozpustí ve vulkanických horninách a přeorganizují rozhraní s maltou. V dnešních stavbách by nadměrné množství draslíku vytvořilo gely, které se roztahují a způsobují mikropraskliny. „Ukazuje se, že mezifázové zóny ve starořímském betonu hrobky Caecilie Metelly se dlouhodobým přetvářením neustále vyvíjejí,“ vysvětluje docent stavebnictví na MIT Admir Masic, proč hrobka stále stojí. „Tyto procesy remodelace posilují mezifázové zóny a potenciálně přispívají ke zlepšení mechanických vlastností a odolnosti proti selhání starověkého materiálu,“ dodává.

Zdroj: MIT

Související články

Zaručeně zlepší den

Snaží se mimozemšťané navázat kontakt? Vědci zachytili záhadné rádiové signály

Podmořský svět ukrývá nepoznané krásy, třeba opeřenou hvězdici – lilijici

Krásná podívaná na polární září v Česku i z vesmíru

Papoušek svými dovednostmi konkuruje šimpanzům. Na potravu si bral více nástrojů

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…