Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Co je to capsule wardrobe a proč tolik nezatěžuje planetu ani peněženku?

5 minut radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Slyšeli jste už někdy pojem capsule wardrobe? Úzce se pojí s dalším slovním spojením, a to slow fashion neboli pomalou módou. Když bych k tomu přidala ještě udržitelnost, možná už dostatečně napovím, že všechny tyto pojmy spojuje jedna důležitá věc –⁠ nadčasovost.

Ve zkratce řečeno, server Sustainably Chic popisuje capsule wardrobe jako sbírku kusů oblečení, které se navzájem doplňují a tvoří výborný celek. Často jde o klasické kousky, které nevycházejí z módy a jsou primárně složeny z neutrálních barev. Capsule wardrobe nám umožňuje vytvořit řadu různých outfitů s relativně malým výběrem oblečení. A právě v tom spočívá jeho kouzlo.

Historie capsule wardrobe

Konkrétně termín capsule wardrobe pochází ze 70. let a vynesla ho na světlo Susie Faux, majitelka londýnského butiku s názvem Wardrobe. Ta sama specifikovala, jak má takový šatník vypadat. Podle ní má správný capsule wardrobe obsahovat několik zásadních a nadčasových věcí, jako jsou sukně a kalhoty, které poté lze doplnit sezónními kousky. Tyto univerzální kousky byly navrženy tak, aby se daly nakombinovat do desítky různých modelů. Susiiným cílem bylo pomoci ženám získat důvěru v to, jak se oblékají a jak vypadají. V jejím butiku mohly nalézt minimalistické kousky, které se daly snadno kombinovat.

Tento koncept se poté více rozjel v roce 1985, a to s další nadčasovou kolekcí dámské módy od designérky Donny Karan s názvem „Seven Easy Pieces“. Kolekce obsahovala body, sukni, sako na míru, šaty, kožený kousek, bílou košili, kašmírový svetr a byla navržena tak, aby poskytla možnosti pro oblékání do práce i na večerní akce. Donna svou kolekci představila napřímo v módní přehlídce, která měla velký úspěch, a myšlenka mít snadno kombinovatelný minimalistický šatník se stala tak velice populární. Tak je tomu i dnes – capsule wardrobe je opět hojně skloňovaný pojem, pravděpodobně proto, že díky němu je náš život mnohem jednodušší.

Ilustrační foto: Pixabay

Výhody capsule wardrobe

Jak bylo zmíněno, mít jednoduchý a minimalistický šatník přináší mnoho výhod. Co si pod tím ale konkrétně představit? Pojďme si shrnout hlavní důvody.

Asi nejvýraznější výhoda spočívá v tom, že opadne zdlouhavé rozhodování, co si vlastně vzít na sebe. Každý jsme to určitě minimálně jednou zažili. Otevřeme ráno skříň a nic se nám nelíbí, nic nám nesluší, nevíme, co si vzít. Capsule wardrobe toto významně usnadňuje. Tím, že ve svém šatníku máme menší počet kousků, které spolu vzájemně ladí a sedí nám, se vyhneme nekonečnému zkoušení různých variant. Někteří by možná namítali, že méně oblečení znamená omezenější možnost k oblékání, ale není tomu tak. Pokud máme kousky, které se dají lépe kombinovat, tak paradoxně menší počet kousků umožňuje mnohem více možností outfitů, jelikož se vzájemně doplňují.

Druhé hledisko, které nelze vynechat, je ekologická stopa. Módní průmysl je jeden z nejvíce zatěžujících pro naši planetu, a proto mít základy šatníku, které není nutno každou sezónu měnit podle stávajících trendů, je nejenom efektivní, ale také udržitelné. S tím se často pojí fakt, že pokud se lidé rozhodnou pro capsule wardrobe, tak si také pořizují mnohem kvalitnější kousky, protože sází víc na kvalitu než kvantitu. Pokud si pořizujeme menší množství oblečení, můžeme si tak dovolit zároveň i kvalitnější a udržitelnější kousky, jelikož nerozhazujeme zbytečně finance za často unáhlené nákupy. Kvalitní kousky nám zároveň zaručují, že si nemusíme neustále dokola pořizovat nové a nové kousky, jelikož kvalitně vyrobené oblečení vydrží mnohem déle. Není tedy snad nutné psát, že jedny dražší džíny, které nám vydrží 15 let, jsou výhodnější variantou než kupovat každý rok nové.

Zkrátka výhody capsule wardrobe jsou nesporné. A pokud jste velcí milovníci módy, vůbec to neznamená, že si musíte odepřít trendy, které vám padnou do oka. Cílem je především mít v šatníku nějaký základ, který je dobře kombinovatelný, z kvalitních materiálů a vydrží při správné péči věky. Ten pak lze doplnit o trendy kousky, které vám dělají radost.

Související články

Zaručeně zlepší den

Světelná terapie by mohla pomoci milionům pacientů se srdečními problémy

V Česku za posledních pět let přibylo více než 4 miliony stromů

Jak mozky zvládají mluvení a dýchání zároveň?

Brněnští vědci chtějí bojovat proti plevelům pomocí umělé inteligence

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…