Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čím větší pták, tím atraktivnější zpěv. Čeští vědci objevili nové souvislosti

Zdroj fotografií: Akademie věd ČR

Zatímco větší ptáci mají spíše hlubší zpěv, menší naopak vydávají zvuky o vyšší frekvenci. Proč tomu tak je, zkoumali více než dva roky vědci z Akademie věd České republiky a Karlovy univerzity v Praze. „Vytvořili jsme největší datový soubor o frekvenci zpěvu ptáků. Zahrnuje nahrávky asi pěti tisíc druhů pěvců a reprezentuje tak hlasové projevy téměř poloviny všech ptačích druhů světa,“ vysvětlil vedoucí výzkumu Tomáš Albrecht.

Až doposud přitom panoval předpoklad, že tón ptačího zpěvu ovlivňuje především prostředí, ve kterém se zvíře nachází. Podle této akusticko-adaptační hypotézy vydávají ptáci žijící v hustě zarostlém, lesnatém místě hlubší zvuky, neboť se v tomto prostředí lépe šíří. Na otevřeném prostranství pak živočichové zpívají ve vysokých frekvencích.

Čeští vědci však zjistili, že hustota porostu biotopu nemá na zkoumaný jev vliv. Výraznou roli hraje především hmotnost zvířat, přičemž větší druhy mají obecně níže položený zpěv. Dalším faktorem je také intenzita pohlavního výběru – druhy, u kterých dominance samců rozhoduje o jejich přístupu k samicím, mají zpěv hlubší, než by příslušelo jejich velikosti.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.