Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čím větší pták, tím atraktivnější zpěv. Čeští vědci objevili nové souvislosti

Zdroj fotografií: Akademie věd ČR

Zatímco větší ptáci mají spíše hlubší zpěv, menší naopak vydávají zvuky o vyšší frekvenci. Proč tomu tak je, zkoumali více než dva roky vědci z Akademie věd České republiky a Karlovy univerzity v Praze. „Vytvořili jsme největší datový soubor o frekvenci zpěvu ptáků. Zahrnuje nahrávky asi pěti tisíc druhů pěvců a reprezentuje tak hlasové projevy téměř poloviny všech ptačích druhů světa,“ vysvětlil vedoucí výzkumu Tomáš Albrecht.

Až doposud přitom panoval předpoklad, že tón ptačího zpěvu ovlivňuje především prostředí, ve kterém se zvíře nachází. Podle této akusticko-adaptační hypotézy vydávají ptáci žijící v hustě zarostlém, lesnatém místě hlubší zvuky, neboť se v tomto prostředí lépe šíří. Na otevřeném prostranství pak živočichové zpívají ve vysokých frekvencích.

Čeští vědci však zjistili, že hustota porostu biotopu nemá na zkoumaný jev vliv. Výraznou roli hraje především hmotnost zvířat, přičemž větší druhy mají obecně níže položený zpěv. Dalším faktorem je také intenzita pohlavního výběru – druhy, u kterých dominance samců rozhoduje o jejich přístupu k samicím, mají zpěv hlubší, než by příslušelo jejich velikosti.

Související články

Zaručeně zlepší den

Očista těla funguje a doporučil bych ji každému říká zakladatel čajů Detoxito

Švédská společnost představuje první airbagové džíny na světě

Nepracujte příliš, vyzývá indická firma své zaměstnance a hlídá, aby odpočívali

Nejstarší hebrejská bible zamíří do dražby

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…