Invazivní rostliny dělají starosti mnohým zahrádkářům. Brněnští vědci proto zkoumali, proč se některé rostliny stanou invazivními a jiné ne. Zjistili, že velkou roli v tom hraje jejich výška a plocha listů. Své poznatky uveřejnili odborníci z Masarykovy univerzity v prestižním vědeckém časopise Nature Communications.
Jen výška a plocha listů nestačí k tomu, aby se druh stal invazivním. „Z výsledků tedy vyplývá, že pro úspěšné zdomácnění stačí, aby byl zavlečený druh svými vlastnostmi podobný původním druhům. Současně se ale zdá, že být odlišný je výhodné pro získání převahy v mezidruhovém konkurenčním boji. Funkčně odlišné druhy se snáze prosazují ve společenstvech původních rostlin, čímž se stávají invazními,“ uvedl pro ČT24 Jan Divíšek z Ústavu botaniky a zoologie a Geografického ústavu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.
Brněnští vědci tak svými poznatky pomohou při ochraně přírody. Díky jejich zjištěním bude možné včas rozeznat, jak rychle se mohou zavlečené druhy šířit v novém prostředí a zda způsobí škodu domácím přírodním stanovištím. Může být proto vysazen jiný, vhodnější druh rostliny, u kterého nebude tak velké riziko, že se stane invazivním.
Zdroj: ČT24
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci
Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…