Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští vědci objevili na Antarktidě tři jezera

Zdroj fotografie: Pexels

Pod povrchem Antarktidy nalezli vědci Akademie věd České republiky tři jezera. Nemuseli kvůli tomu vyjíždět na dalekou výpravu – stačila jim data z družic. Podobným způsobem objevili již dříve i dvě sopky.

Kromě objevení jezer přišli čeští vědci i s potvrzením, že jsou tyto přírodní útvary propojené se známým jezerem Vostok. To je ukryto pod čtyři kilometry tlustým ledem. Geolog Václav Cílek uvedl pro Český rozhlas, že hladiny jezer různě klesají a stoupají až o 200 metrů. I díky domu se mohou propojit s dalšími útvary.

Dle informací jednoho z autorů výzkumu Jaroslava Klokočníka vědcům k objevu pomohly dvě družice. Ty měří odchylky v gravitačním poli – vědcům proto poskytují řadu čísel a údajů, z nichž je možné odhadnout, co se skrývá pod povrchem ledu.

Zdroj: irozhlas.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Keňská inženýrka vyrábí z plastového odpadu cihly pětkrát pevnější než beton

Nová zbraň proti covidu. Lék pro astmatiky může pomoci v prvních dnech ochoření

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.