Lenka Karahutová se s realitou zdravotnictví v Ugandě setkala poprvé jako studentka. Tvrdá zkušenost dnes už dostudovanou lékařku motivovala k akci. Se dvěma spolužáky založila neziskovou organizaci EMOTER. Ta v Ugandě organizuje lékařské výjezdy do chudých částí země, místní se v tématu péče o vlastní zdraví snaží také vzdělávat. Medici z Univerzity Karlovy i mladí lékaři se pomoci v Africe věnují ve svém volném čase a bez nároku na finanční odměnu. V místě chtějí do budoucna postavit i nemocnici.
Za dva roky fungování se dobrovolníkům z organizace EMOTER podařilo ošetřit více než 4700 ugandských pacientů. Ti často žijí v oblastech, ve kterých si o pomoci vyškoleného lékaře mohou nechat jen zdát. Právě do těch nejchudších míst vzdálených od velkých měst EMOTER jednou měsíčně vyjíždí s mobilním týmem zdravotníků. „Lékařská péče je zde opravdu nedostačující, někteří pacienti k nám docházejí až z třicet kilometrů vzdálených osad. Musí vstávat ve čtyři ráno. Nemají na výběr, nikdo jiný se o ně nepostará,“ svěřuje se místní organizátor Denis z Ugandy.
Právě spolupráce českých mediků s místními zdravotníky a komunitou je dlouhodobým záměrem neziskové organizace. Velkým snem je pak vybudování vlastní nemocnice s porodnicí, která by výrazně zlepšila dostupnost lékařské péče v oblasti. „V současné chvíli spolupracujeme s Arcidiecézní charitou Praha, která v minulosti už jednu nemocnici v Africe vybudovala,“ líčí jeden ze spoluzakladatelů, medik Petr Janota. „Arcidiecézní charita je nám schopna zařídit financování, zatímco z naší strany je možné zajistit personální zázemí,” dodává.
Dalším z důležitých úkolů EMOTERU je osvěta. Právě téma prevence a reprodukčního zdraví je totiž v ugandské společnosti značně tabuizováno. Formou vysílání v ugandských rádiích se tak nezisková organizace snaží vzdělávat mládež a při výjezdech zvyšovat důvěru místních obyvatel v lékaře.
Díky podpoře Ministerstva zahraničních věcí získala organizace dostatek financí na pokrytí čtyř výjezdů. Další činnost financuje z grantů a darů široké veřejnosti. Ta může projekt podpořit prostřednictvím veřejné sbírky na portálu Darujme.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp
Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…