Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští medici zajišťují ve volném čase lékařskou péči v nejchudších částech Ugandy

Čeští medici pomáhají zlepšit zdravotní péči v Ugandě. Foto: se svolením EMOTERu

Lenka Karahutová se s realitou zdravotnictví v Ugandě setkala poprvé jako studentka. Tvrdá zkušenost dnes už dostudovanou lékařku motivovala k akci. Se dvěma spolužáky založila neziskovou organizaci EMOTER. Ta v Ugandě organizuje lékařské výjezdy do chudých částí země, místní se v tématu péče o vlastní zdraví snaží také vzdělávat. Medici z Univerzity Karlovy i mladí lékaři se pomoci v Africe věnují ve svém volném čase a bez nároku na finanční odměnu. V místě chtějí do budoucna postavit i nemocnici.

Za dva roky fungování se dobrovolníkům z organizace EMOTER podařilo ošetřit více než 4700 ugandských pacientů. Ti často žijí v oblastech, ve kterých si o pomoci vyškoleného lékaře mohou nechat jen zdát. Právě do těch nejchudších míst vzdálených od velkých měst EMOTER jednou měsíčně vyjíždí s mobilním týmem zdravotníků. „Lékařská péče je zde opravdu nedostačující, někteří pacienti k nám docházejí až z třicet kilometrů vzdálených osad. Musí vstávat ve čtyři ráno. Nemají na výběr, nikdo jiný se o ně nepostará,“ svěřuje se místní organizátor Denis z Ugandy.

Právě spolupráce českých mediků s místními zdravotníky a komunitou je dlouhodobým záměrem neziskové organizace. Velkým snem je pak vybudování vlastní nemocnice s porodnicí, která by výrazně zlepšila dostupnost lékařské péče v oblasti. „V současné chvíli spolupracujeme s Arcidiecézní charitou Praha, která v minulosti už jednu nemocnici v Africe vybudovala,“ líčí jeden ze spoluzakladatelů, medik Petr Janota. „Arcidiecézní charita je nám schopna zařídit financování, zatímco z naší strany je možné zajistit personální zázemí,” dodává.

Během jednoho výjezdu ošetří dobrovolníci přes tisícovku pacientů. Foto: se svolením EMOTERu

Dalším z důležitých úkolů EMOTERU je osvěta. Právě téma prevence a reprodukčního zdraví je totiž v ugandské společnosti značně tabuizováno. Formou vysílání v ugandských rádiích se tak nezisková organizace snaží vzdělávat mládež a při výjezdech zvyšovat důvěru místních obyvatel v lékaře.

Díky podpoře Ministerstva zahraničních věcí získala organizace dostatek financí na pokrytí čtyř výjezdů. Další činnost financuje z grantů a darů široké veřejnosti. Ta může projekt podpořit prostřednictvím veřejné sbírky na portálu Darujme.

Související články

Zaručeně zlepší den

Chcete šťastnější vztah? Mluvte se svým partnerem jako se psem

Evropská unie vyzývá sociální sítě, aby před eurovolbami najaly ověřovatele faktů a zabránily tak šíření fakenews

Váš mikrobiom obsahuje biliony bakterií a je jedinečný jako váš otisk prstu

EU zasahuje. Blíží se konec dovozu kávy pěstované na odlesněné půdě

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče

Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče

Která maminka je ta nejlepší? Odpověď na tuto otázku hledají spisovatel Sébastien Perez a…