Jedna knihovna pro každých 1971 Čechů. Taková je statistika týkající se počtu tuzemských veřejných knihoven. Číslo je to opravdu unikátní – je to čtyřikrát víc knihoven, než mají v průměru evropské státy, ve srovnání s USA dokonce desetkrát víc. Není divu, je to totiž právě Česko, kdo má nejhustší síť knihoven na světě.
Značnou zásluhu má na tom zákon z roku 1919, podle nějž byly knihovny povinné nejen ve městech, ale i na sebemenších vesnicích. Záměrem bylo podporovat vzdělanost po osamostatnění Československa. Povinnost platila až do roku 2001, od té doby sice počet knihoven klesl o 11 %, i tak je ale výjimečný.
Článek zdůrazňuje také to, že knihovny se snaží čtenáře lákat a jejich zájem si udržet. Jsou tak častým místem pro konání různých akcí od autorských čtení přes výstavy až po různé kurzy a přednášky. Jednoduše řečeno – je v nich stále živo.
Zdroj: nytimes.com
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké
Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…