Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česko má do pěti let patřit mezi TOP 20 konkurenceschopných zemí

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Podle aktuální studie Deloitte Index světové konkurenceschopnosti ve výrobě pro rok 2016 se má Česká republika do pěti let dostat mezi dvacet nejvíce konkurenceschopných zemí ve výrobě. V současné době se Česko nachází na 23. místě, přičemž první příčku obsazuje Čína. Za pět let má být však všechno jinak – žebříček by měly vést Spojené státy americké a Česká republika se posunout na 20. místo.

„Z nové studie Deloitte vyplývá, že jedenáct zemí na předních příčkách zůstane do roku 2020 stabilních, i když s určitou změnou postavení. Kromě Číny a Spojených států, které si udržují dvě nejvyšší pozice, na třetím a čtvrtém místě zůstanou Německo a Japonsko. Pozitivní zprávou je výhled pro Česko, které se z hlediska konkurenceschopnosti ve výrobě dostane mezi top 20 světa,“ vysvětlil vedoucí partner společnosti Deloitte v ČR Josef Kotrba.

U Indie, která je nyní na seznamu top jedenácti zemí, se předpokládá, že poskočí až na pátou příčku. Jižní Korea, Kanada a Singapur pravděpodobně klesnou každý o jednu příčku z důvodu vzestupu Indie, zatímco Tchaj-wan a Spojené království zřejmě poklesnou o dvě příčky. Naopak u Mexika se očekává, že se posune z osmého na sedmé místo. Malajsie se pravděpodobně posune ze 17. na 13. místo, Vietnam z 18. na 12. a Indonésie z 19. na 15. Naopak, evropské státy včetně Švýcarska, Švédska, Polska a Nizozemí zřejmě klesnou až o šest příček ve schopnosti konkurovat.

Prognóza se zakládá na hloubkové analýze anketních odpovědí více než 500 výkonných ředitelů a lídrů výrobních společností po celém světě. Umístění států v tomto seznamu je zahrnuto do přehledu zjištění zveřejněných na výročním fóru National Competitiveness Forum Rady, které se konalo v prosinci loňského roku.

Související články

Podpořte Pozitivní zprávy

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…

Zaručeně zlepší den

Český hotel patří mezi nejkrásnější na světě

Terapeutičtí chatboti mohou rozšířit dostupnost psychické podpory

Soud svým rozhodnutím zachránil největší americký deštný prales před kácením

V hlubinách oceánu objevili vědci nový druh korálu, který svítí zeleně

Inspirativní rozhovor

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…