Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česko má do pěti let patřit mezi TOP 20 konkurenceschopných zemí

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Podle aktuální studie Deloitte Index světové konkurenceschopnosti ve výrobě pro rok 2016 se má Česká republika do pěti let dostat mezi dvacet nejvíce konkurenceschopných zemí ve výrobě. V současné době se Česko nachází na 23. místě, přičemž první příčku obsazuje Čína. Za pět let má být však všechno jinak – žebříček by měly vést Spojené státy americké a Česká republika se posunout na 20. místo.

„Z nové studie Deloitte vyplývá, že jedenáct zemí na předních příčkách zůstane do roku 2020 stabilních, i když s určitou změnou postavení. Kromě Číny a Spojených států, které si udržují dvě nejvyšší pozice, na třetím a čtvrtém místě zůstanou Německo a Japonsko. Pozitivní zprávou je výhled pro Česko, které se z hlediska konkurenceschopnosti ve výrobě dostane mezi top 20 světa,“ vysvětlil vedoucí partner společnosti Deloitte v ČR Josef Kotrba.

U Indie, která je nyní na seznamu top jedenácti zemí, se předpokládá, že poskočí až na pátou příčku. Jižní Korea, Kanada a Singapur pravděpodobně klesnou každý o jednu příčku z důvodu vzestupu Indie, zatímco Tchaj-wan a Spojené království zřejmě poklesnou o dvě příčky. Naopak u Mexika se očekává, že se posune z osmého na sedmé místo. Malajsie se pravděpodobně posune ze 17. na 13. místo, Vietnam z 18. na 12. a Indonésie z 19. na 15. Naopak, evropské státy včetně Švýcarska, Švédska, Polska a Nizozemí zřejmě klesnou až o šest příček ve schopnosti konkurovat.

Prognóza se zakládá na hloubkové analýze anketních odpovědí více než 500 výkonných ředitelů a lídrů výrobních společností po celém světě. Umístění států v tomto seznamu je zahrnuto do přehledu zjištění zveřejněných na výročním fóru National Competitiveness Forum Rady, které se konalo v prosinci loňského roku.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci vyvinuli jedinečný přístroj ke zkoumání sluchu

Vědci pátrají po tajemství vzniku mlhy

Pět tipů o hnojení, se kterými dosáhnete na vaší zahrádce úžasných výsledků

České vědkyně? Slaví úspěchy a inspirují další generace

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…