Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česko má do pěti let patřit mezi TOP 20 konkurenceschopných zemí

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Podle aktuální studie Deloitte Index světové konkurenceschopnosti ve výrobě pro rok 2016 se má Česká republika do pěti let dostat mezi dvacet nejvíce konkurenceschopných zemí ve výrobě. V současné době se Česko nachází na 23. místě, přičemž první příčku obsazuje Čína. Za pět let má být však všechno jinak – žebříček by měly vést Spojené státy americké a Česká republika se posunout na 20. místo.

„Z nové studie Deloitte vyplývá, že jedenáct zemí na předních příčkách zůstane do roku 2020 stabilních, i když s určitou změnou postavení. Kromě Číny a Spojených států, které si udržují dvě nejvyšší pozice, na třetím a čtvrtém místě zůstanou Německo a Japonsko. Pozitivní zprávou je výhled pro Česko, které se z hlediska konkurenceschopnosti ve výrobě dostane mezi top 20 světa,“ vysvětlil vedoucí partner společnosti Deloitte v ČR Josef Kotrba.

U Indie, která je nyní na seznamu top jedenácti zemí, se předpokládá, že poskočí až na pátou příčku. Jižní Korea, Kanada a Singapur pravděpodobně klesnou každý o jednu příčku z důvodu vzestupu Indie, zatímco Tchaj-wan a Spojené království zřejmě poklesnou o dvě příčky. Naopak u Mexika se očekává, že se posune z osmého na sedmé místo. Malajsie se pravděpodobně posune ze 17. na 13. místo, Vietnam z 18. na 12. a Indonésie z 19. na 15. Naopak, evropské státy včetně Švýcarska, Švédska, Polska a Nizozemí zřejmě klesnou až o šest příček ve schopnosti konkurovat.

Prognóza se zakládá na hloubkové analýze anketních odpovědí více než 500 výkonných ředitelů a lídrů výrobních společností po celém světě. Umístění států v tomto seznamu je zahrnuto do přehledu zjištění zveřejněných na výročním fóru National Competitiveness Forum Rady, které se konalo v prosinci loňského roku.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.