České lázně mají šanci dostat se na seznam památek UNESCO

Na prestižní seznam památek UNESCO se možná dostanou města Karlovy Vary, Mariánské lázně a Františkovy Lázně. Zdroj: Dollar Photo Club

Při dvoudenním jednání mezinárodní pracovní skupiny v Praze odborníci rozhodli, že by se na prestižní seznam památek UNESCO měly nominovat města Karlovy Vary, Mariánské lázně a v neposlední řadě i Františkovy Lázně.

Pracovní skupina navrhla tyto české lázně nominovat společně s dalšími pěti evropskými lázněmi, mezi něž patří například anglické lázně Bath, německé Baden-Baden či francouzské Vichy.

Odborníci posuzovali u lázní jejich integritu a autenticitu společně s dalšími kritérii pro udělení nominace. Lázně v České republice byly součástí nominace Významná evropská lázeňská města a zaujaly především šířením kulturním vlivů souvisejících s lázeňstvím. Původně odborníci plánovali nominovat i lázně v Luhačovicích, avšak kvůli nesplnění určitých kritérií byly lázně společně s dalšími evropskými středisky ze seznamu odebrány.

V současné době se předkladatelé návrhu snaží vypracovat své nominace co nejdůkladněji a poté je hodlají předložit výboru UNESCO k posouzení. Česká republika tak má novou šanci dostat se na seznam památek UNESCO a změnit dosavadní počet dvanácti zápisů. Přestože má Česko oproti ostatním zemím dvojnásobný počet oceněných památek, odborníci nechtějí usnout na vavřínech a snaží se zápisy získávat dále. Výhodou zapsání na seznam UNESCO je například zvýšení turismu nebo získání státních dotací na památky s nejvyšší ochranou.

Zdroj: ČTK

Související články

Byznys

Do seznamu UNESCO přibylo české a slovenské loutkářství

Inspirace

Lednicko-valtický areál se zařadil mezi nejkrásnější skrytá místa Evropy

Společnost

Pastva pro oči: Na seznam UNESCO přibylo 21 nových památek

Inspirace

Brno se dostalo do Sítě kreativních měst UNESCO

Zaručeně zlepší den

Češi vynalezli revoluční technologii na zpracování odpadu

Salát ze zahrádky v prosinci? Rakušan našel způsob, jak pěstovat zeleninu v zimě

Vypadá jako bedla, u jídla si na ní ale nepochutnáte. Mykologové v Česku našli vzácnou houbu

V Paříži vznikla farma budoucnosti. Ovoce a zeleninu tam pěstují zcela unikátním způsobem

Inspirativní rozhovor

Jana Leitnerová

Jana Leitnerová

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou skupiny Dobro v době korony.