Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

České lázně mají šanci dostat se na seznam památek UNESCO

Na prestižní seznam památek UNESCO se možná dostanou města Karlovy Vary, Mariánské lázně a Františkovy Lázně. Zdroj: Dollar Photo Club

Při dvoudenním jednání mezinárodní pracovní skupiny v Praze odborníci rozhodli, že by se na prestižní seznam památek UNESCO měly nominovat města Karlovy Vary, Mariánské lázně a v neposlední řadě i Františkovy Lázně.

Pracovní skupina navrhla tyto české lázně nominovat společně s dalšími pěti evropskými lázněmi, mezi něž patří například anglické lázně Bath, německé Baden-Baden či francouzské Vichy.

Odborníci posuzovali u lázní jejich integritu a autenticitu společně s dalšími kritérii pro udělení nominace. Lázně v České republice byly součástí nominace Významná evropská lázeňská města a zaujaly především šířením kulturním vlivů souvisejících s lázeňstvím. Původně odborníci plánovali nominovat i lázně v Luhačovicích, avšak kvůli nesplnění určitých kritérií byly lázně společně s dalšími evropskými středisky ze seznamu odebrány.

V současné době se předkladatelé návrhu snaží vypracovat své nominace co nejdůkladněji a poté je hodlají předložit výboru UNESCO k posouzení. Česká republika tak má novou šanci dostat se na seznam památek UNESCO a změnit dosavadní počet dvanácti zápisů. Přestože má Česko oproti ostatním zemím dvojnásobný počet oceněných památek, odborníci nechtějí usnout na vavřínech a snaží se zápisy získávat dále. Výhodou zapsání na seznam UNESCO je například zvýšení turismu nebo získání státních dotací na památky s nejvyšší ochranou.

Zdroj: ČTK

Související články

Zaručeně zlepší den

Seznamte se s osobními strážci mladých stromů. Netopýři na ně nedají dopustit

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Elektřina vytvořená rojícím se hmyzem může ovlivňovat počasí

Se sexuální výchovou je vhodné začít v předškolním věku, říká popularizátorka medicíny Jana Martincová

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…