Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česká republika obsadila 42. místo v žebříčku nejsvobodnějších ekonomik v zemi

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Podle letošních výsledků se nejsvobodnější ekonomikou stal opět Hongkong, přičemž Česká republika obsadila 42. místo.

Kanadský výzkumný ústav Fraser Institute ve spolupráci s partnerskými institucemi každoročně sestavuje žebříček nejsvobodnějších zemí planety. Pořadí je založené na výpočtu tzv. Indexu ekonomické svobody, jenž analyzuje několik desítek ekonomických indikátorů osobní, podnikatelské a hospodářsko-politické svobody ve 157 zemích světa.

???????????Index sleduje pět základních skupin ukazatelů – velikost vlády, právní systém a ochranu vlastnických práv, monetární politiku, svobodu mezinárodního obchodu a regulace. „Jedničkou zůstává stále Hongkong, protože demokracie je tím nejlepším ochráncem svobody. Jestliže však Čína, která se sama umístila na podprůměrném 111. místě, bude do této ekonomicky suverénní oblasti dále intervenovat, lze očekávat postupný pád Hongkongu z prvního místa,“ řekl autor žebříčku Fred McMahon z Fraser Institute.

Česká republika dosáhla stejného umístění jako v minulém roce, skončila opět na 42. příčce společně s Bulharskem, Jamajkou a Švédskem. „Česká republika přešlapuje na místě. Skutečně špatně jsme na tom v oblasti nadměrné regulace podnikání, projevující se zejména ve vysoké míře byrokracie při zakládání firem a zbytečných administrativních nárocích na podnikatele snižující flexibilitu na trhu práce. Problém představuje i justice, autoři indexu dlouhodobě kritizují špatnou vymahatelnost práva před extrémně pomalými soudy, rozporují nezávislost soudů a zmiňují evergreen korupce,“ komentuje Aleš Rod z Centra ekonomických a tržních analýz.

Na druhém místě skončil Singapur následován Novým Zélandem. Čtvrtou příčku obsadilo Švýcarsko a pětku Spojené arabské emiráty. Zbylou desítku letos tvoří Mauritius, Jordánsko, Irsko, Kanada a Spojené království. Naopak na posledním místě se umístila Venezuela.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak podpořit mikrobiom bez probiotik? Pomohou rajčata

Cestující v Coloradu se podívala z okna vlaku – a našla pohřešovanou turistku

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

Snímek Ticho uctívá dětské oběti války na Ukrajině. Trvá sedm hodin

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…