Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česká republika obsadila 42. místo v žebříčku nejsvobodnějších ekonomik v zemi

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Podle letošních výsledků se nejsvobodnější ekonomikou stal opět Hongkong, přičemž Česká republika obsadila 42. místo.

Kanadský výzkumný ústav Fraser Institute ve spolupráci s partnerskými institucemi každoročně sestavuje žebříček nejsvobodnějších zemí planety. Pořadí je založené na výpočtu tzv. Indexu ekonomické svobody, jenž analyzuje několik desítek ekonomických indikátorů osobní, podnikatelské a hospodářsko-politické svobody ve 157 zemích světa.

???????????Index sleduje pět základních skupin ukazatelů – velikost vlády, právní systém a ochranu vlastnických práv, monetární politiku, svobodu mezinárodního obchodu a regulace. „Jedničkou zůstává stále Hongkong, protože demokracie je tím nejlepším ochráncem svobody. Jestliže však Čína, která se sama umístila na podprůměrném 111. místě, bude do této ekonomicky suverénní oblasti dále intervenovat, lze očekávat postupný pád Hongkongu z prvního místa,“ řekl autor žebříčku Fred McMahon z Fraser Institute.

Česká republika dosáhla stejného umístění jako v minulém roce, skončila opět na 42. příčce společně s Bulharskem, Jamajkou a Švédskem. „Česká republika přešlapuje na místě. Skutečně špatně jsme na tom v oblasti nadměrné regulace podnikání, projevující se zejména ve vysoké míře byrokracie při zakládání firem a zbytečných administrativních nárocích na podnikatele snižující flexibilitu na trhu práce. Problém představuje i justice, autoři indexu dlouhodobě kritizují špatnou vymahatelnost práva před extrémně pomalými soudy, rozporují nezávislost soudů a zmiňují evergreen korupce,“ komentuje Aleš Rod z Centra ekonomických a tržních analýz.

Na druhém místě skončil Singapur následován Novým Zélandem. Čtvrtou příčku obsadilo Švýcarsko a pětku Spojené arabské emiráty. Zbylou desítku letos tvoří Mauritius, Jordánsko, Irsko, Kanada a Spojené království. Naopak na posledním místě se umístila Venezuela.

Související články

Zaručeně zlepší den

Česká kvalitní zelenina a ovoce přímo z pole: samosběry lákají nízkou cenou

Optimismus není vždy jediným správným řešením. Proč je dobré cítit se občas rozmrzelý?

Do 90 a ještě dál. Optimismus zvyšuje šanci na dlouhý život

První kapalinový dalekohled na světě byl uveden do provozu

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…