Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Češi se s novými kontejnery učí třídit zbytky z kuchyně. Města tak trénují na změnu legislativy

Ilustrační foto: Freepik

V Brně se od dubna nově třídí bioodpad, v Teplicích se změna týká gastroodpadu. Města se tak postupně chystají na změnu legislativy a učí své občany přemýšlet nad tím, jak naložit se zbytky z kuchyně. Od roku 2023 totiž bude v České republice povinné gastroodpad třídit.

S odpadem v Teplicích je to víceméně podobné jako všude jinde. Analýzy nám ukazují pravidelně, že tam je 70 procent odpadu, který se dá vytřídit dál,“ uvedl za firmu JRK, která odpadky z popelnic třídí a počítá, Marek Adamec. Do gastroodpadu patří vařené zbytky jídla či zkažené sýry a uzeniny. „Jsou to všechno zbytky, které už jsou nějakým způsobem upravené,“ dodal.

Kontejnery na bioodpad jsou označené speciálními samolepkami. Foto: Petr Hladík

V Brně se pak zatím rozhodli podpořit svoz bioodpadu. Do hnědých popelnic patří kuchyňský bioodpad, tedy zbytky potravin rostlinného původu, slupky, odřezky zeleniny a ovoce, jádřince, pecky, ale i čajové sáčky a kávový lógr. Na rozdíl od gastroodpadu sem nespadají živočišné zbytky jako třeba maso, oleje, tuky, kosti či mléčné výrobky. Celkem tisíc kusů nových biopopelnic bude umístěných na vybraná stanoviště v ulicích Brna.

Související články

Zaručeně zlepší den

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Demonstrace měly smysl. Okolí Eiffelovky zůstane zelené

Ve Virginii byl právě zahájen největší světový projekt 3D tištěného bydlení

Nově objevený planetární systém může ukrývat život. Leží v galaktickém sousedství Země

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…