Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Češi se s novými kontejnery učí třídit zbytky z kuchyně. Města tak trénují na změnu legislativy

Ilustrační foto: Freepik

V Brně se od dubna nově třídí bioodpad, v Teplicích se změna týká gastroodpadu. Města se tak postupně chystají na změnu legislativy a učí své občany přemýšlet nad tím, jak naložit se zbytky z kuchyně. Od roku 2023 totiž bude v České republice povinné gastroodpad třídit.

S odpadem v Teplicích je to víceméně podobné jako všude jinde. Analýzy nám ukazují pravidelně, že tam je 70 procent odpadu, který se dá vytřídit dál,“ uvedl za firmu JRK, která odpadky z popelnic třídí a počítá, Marek Adamec. Do gastroodpadu patří vařené zbytky jídla či zkažené sýry a uzeniny. „Jsou to všechno zbytky, které už jsou nějakým způsobem upravené,“ dodal.

Kontejnery na bioodpad jsou označené speciálními samolepkami. Foto: Petr Hladík

V Brně se pak zatím rozhodli podpořit svoz bioodpadu. Do hnědých popelnic patří kuchyňský bioodpad, tedy zbytky potravin rostlinného původu, slupky, odřezky zeleniny a ovoce, jádřince, pecky, ale i čajové sáčky a kávový lógr. Na rozdíl od gastroodpadu sem nespadají živočišné zbytky jako třeba maso, oleje, tuky, kosti či mléčné výrobky. Celkem tisíc kusů nových biopopelnic bude umístěných na vybraná stanoviště v ulicích Brna.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zahradničení léčí psychiku a zvyšuje fyzickou kondici, potvrdila nová studie

Zvířecí terapie vrací lidem chuť do života. S delfíny je to neuvěřitelný zážitek, říká spoluzakladatelka Pomocných tlapek Michaela Freeman

Nový protinádorový přípravek pomůže prvním pacientům

Jedlá potravinářská fólie potěší životní prostředí a udrží jídlo déle čerstvé

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…