Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česká architektura boduje na Antarktidě. Unikátní budova poslouží badatelům i vývoji nových materiálů

Zdroj fotografie: Fakulta architektury VUT v Brně

I přes extrémní mrazy je uvnitř příjemné teplo. Úkolem unikátní budovy je poskytovat zázemí badatelům působícím na Nelsonově ostrově v souostroví Jižní Shetlandy. Za jejím návrhem stojí studenti a pedagogové Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně.

Výzkumnou stanici s názvem CZ*ECO Nelson získal před čtyřmi lety do správy Český antarktický nadační fond. Výsledkem její přestavby má být budova aerodynamického tvaru odolná vůči větru, chladu, vlhkosti i škodlivému UV záření. Kromě laboratoře se v ní bude nacházet sklad technických zařízení a ubytovací zázemí pro badatele s kapacitou osmi lůžek. Vzhledem k polárním podmínkám bude stanice složena z přenosných překližkových dílů vyplněných tepelnou izolací, které se na místě stavby poměrně snadno spojí dohromady. Každý díl přitom váží jen tolik, aby ho byli schopni unést čtyři muži.

Polární stanice má být schopná odolat extrémně nízkým teplotám. Zdroj: Fakulta architektury VUT v Brně

V návrhu stanice se počítá se solárními panely přizpůsobenými polárnímu slunci nebo spalovací toaletou, která umí proměnit odpad na popel. Vzhledem k tomu, že na Antarktidě nelze kopat základy, bude stanice disponovat také unikátním usazením v podobě speciálního roštu vyplněného kameny. Ten následně přimrzne k zemi, a zajistí tak dostatečnou oporu celé stavby.

Posláním stanice má být kromě polárního výzkumu také testování nových materiálů a technologií s potenciálním uplatněním třeba ve vesmírných programech. Prototyp části této stanice, konkrétně skladu, bude nejprve umístěn v některých z českých hor. Poté, co se ověří jeho funkčnost, by mohl sloužit veřejnosti jako útulna.

Související články

Příroda a ekologie

Nové poznatky vědců: Tučňáků na Antarktidě navzdory oteplování přibylo

Byznys

A deváté místo obsazuje AZ Tower!

Z domova

Pražská „chobotnice“ bude možná zrealizována

Společnost

Krystall – plovoucí hotel s nezaměnitelnou atmosférou

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu