I přes extrémní mrazy je uvnitř příjemné teplo. Úkolem unikátní budovy je poskytovat zázemí badatelům působícím na Nelsonově ostrově v souostroví Jižní Shetlandy. Za jejím návrhem stojí studenti a pedagogové Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně.
Výzkumnou stanici s názvem CZ*ECO Nelson získal před čtyřmi lety do správy Český antarktický nadační fond. Výsledkem její přestavby má být budova aerodynamického tvaru odolná vůči větru, chladu, vlhkosti i škodlivému UV záření. Kromě laboratoře se v ní bude nacházet sklad technických zařízení a ubytovací zázemí pro badatele s kapacitou osmi lůžek. Vzhledem k polárním podmínkám bude stanice složena z přenosných překližkových dílů vyplněných tepelnou izolací, které se na místě stavby poměrně snadno spojí dohromady. Každý díl přitom váží jen tolik, aby ho byli schopni unést čtyři muži.
V návrhu stanice se počítá se solárními panely přizpůsobenými polárnímu slunci nebo spalovací toaletou, která umí proměnit odpad na popel. Vzhledem k tomu, že na Antarktidě nelze kopat základy, bude stanice disponovat také unikátním usazením v podobě speciálního roštu vyplněného kameny. Ten následně přimrzne k zemi, a zajistí tak dostatečnou oporu celé stavby.
Posláním stanice má být kromě polárního výzkumu také testování nových materiálů a technologií s potenciálním uplatněním třeba ve vesmírných programech. Prototyp části této stanice, konkrétně skladu, bude nejprve umístěn v některých z českých hor. Poté, co se ověří jeho funkčnost, by mohl sloužit veřejnosti jako útulna.
Více než herečka. Se Simonou Babčákovou o meditaci, sebepřijetí a improvizaci v životě
Přečtěte si rozhovor s herečkou Simonou Babčákovou.