Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ceny Akademie věd letos získali vědci za výzkum fotosyntézy nebo biodiverzity

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: avcr.cz

Ceny Akademie věd ČR předal na začátku října vynikajícím českým badatelům předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš. Toto prestižní ocenění spojené s finanční odměnou je ohodnocením významných výsledků, od jejichž prvního zveřejnění nebo uskutečnění neuplynulo více než pět let.

161004-ceny-avcr-08V první kategorii jsou vědecké týmy oceňovány za vynikající výsledky velkého významu, dosažené při řešení vědeckých úkolů a mezinárodních projektů. Tuto cenu získal tým Josefa Komendy za výzkum biogeneze a ochrany fotosystému. Výsledky výzkumu objasňují molekulární principy, jakými se řídí tvorba, ochrana a údržba fotosystému. Jeho funkce je spojena s vývojem kyslíku, je tedy zcela zásadní pro udržení života na Zemi. Cena putovala taktéž týmu Petra Svobody za výzkum RNA interference u savců.

Druhá kategorie je věnována mladým vědeckým pracovníkům do 35 let a vyzdvihuje vynikající výsledky jejich práce. V druhé kategorii oslnil porotu Martin Kopecký se svoji prací o dlouhodobých změnách v biodiverzitě vegetace temperátních lesů, jež se dotýkala současného tématu globálních změn prostředí. V letošním roce byla také poprvé udělena Cena předsedy AV ČR a Nadačního fondu Neuron za popularizaci vědy, která putovala Michalu Švandovi za dlouholeté popularizování astronomie.

Související články

Inspirace

Ve Vestci u Prahy vzniklo nové vědecko-výzkumné centrum Biocev

Inspirace

Nadační fond Neuron ocenil šestici mladých nadaných vědců

Inspirace

Siemens ocenil talentované české studenty i pedagogy

Inspirace

Český mikrobiolog dostal zlatou medaili EMBO

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu