Mikroskopy díky novým tubusům NICol, které vyvinuli vědci z Brna, mohou výrazně urychlit práci vědců a přinést nové poznatky v oblasti biologického výzkumu.
Elektronový tubus NICol se čtyřmi detektory obrazu posouvá hranice skenovací elektronové mikroskopie. Světový úspěch mezinárodního vědeckého týmu pod českým vedením spočívá právě v tom, že tubus obsahuje detektory hned čtyři. „V podstatě tak dostáváme najednou čtyři různé druhy informací o zkoumaném vzorku, kromě samotné topografie získáme také další informace o materiálovém složení nebo například o poloze nanočástic pod povrchem,“ řekl vedoucí vývojář Lubomír Tůma.
Na vývoji tubusu se několik let podílel mezinárodní tým pod vedením pracovníků brněnského technologického centra FEI. „Jedná se o nejuniverzálnější tubus na světě se širokým využitím zejména v materiálovém a biologickém výzkumu. Jeho hlavní výhodou je kromě rychlosti také snadná obsluha. Tubus a celý mikroskop se ovládá pomocí speciálního softwaru s prvky samoučení, kdy dokáže řadu operací a nastavení provést automaticky, podobně jako digitální fotoaparát,“ dodal Tůma.
Elektronový mikroskop umožňuje pozorovat předměty a struktury, které jsou pouhým okem nerozeznatelné. Čím výkonnější je mikroskop, tím menší předměty dokáže zobrazit. Špičkou jsou v tomto oboru mikroskopy elektronové, díky kterým můžeme pozorovat dokonce i jednotlivé atomy. Čeští vědci se již od 50. let minulého století úspěšně zapojují do vyvíjení stále lepších mikroskopů a v dnešní době je Česká republika světovou velmocí ve výrobě těchto přístrojů.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce
Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…