Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Brněnští vědci vyvinuli nový tubus elektronového mikroskopu

Tubus NICol a Lubomír Tůma, vedoucí vývojář společnosti FEI Company

Mikroskopy díky novým tubusům NICol, které vyvinuli vědci z Brna, mohou výrazně urychlit práci vědců a přinést nové poznatky v oblasti biologického výzkumu.

Elektronový tubus NICol se čtyřmi detektory obrazu posouvá hranice skenovací elektronové mikroskopie. Světový úspěch mezinárodního vědeckého týmu pod českým vedením spočívá právě v tom, že tubus obsahuje detektory hned čtyři. „V podstatě tak dostáváme najednou čtyři různé druhy informací o zkoumaném vzorku, kromě samotné topografie získáme také další informace o materiálovém složení nebo například o poloze nanočástic pod povrchem,“ řekl vedoucí vývojář Lubomír Tůma.

Na vývoji tubusu se několik let podílel mezinárodní tým pod vedením pracovníků brněnského technologického centra FEI. „Jedná se o nejuniverzálnější tubus na světě se širokým využitím zejména v materiálovém a biologickém výzkumu. Jeho hlavní výhodou je kromě rychlosti také snadná obsluha. Tubus a celý mikroskop se ovládá pomocí speciálního softwaru s prvky samoučení, kdy dokáže řadu operací a nastavení provést automaticky, podobně jako digitální fotoaparát,“ dodal Tůma.

Elektronový mikroskop umožňuje pozorovat předměty a struktury, které jsou pouhým okem nerozeznatelné. Čím výkonnější je mikroskop, tím menší předměty dokáže zobrazit. Špičkou jsou v tomto oboru mikroskopy elektronové, díky kterým můžeme pozorovat dokonce i jednotlivé atomy. Čeští vědci se již od 50. let minulého století úspěšně zapojují do vyvíjení stále lepších mikroskopů a v dnešní době je Česká republika světovou velmocí ve výrobě těchto přístrojů.

Související články

Zaručeně zlepší den

Psí asistenti. Nevidomým lidem jich v Česku pomáhá asi 500

Orgasmický koncert. Žena se neudržela na hudebním vystoupení

Zapomenutá vila od Kotěry dostala původní podobu

Jak vznikl ležák? Známe příběh tohoto lahodného nápoje

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…