Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Brněnský projekt pomáhá skrze kavárny místnímu centru pro nevidomé

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Archiv Romany Hladišové

Vést nevidomé k samostatnosti, zlepšovat kvalitu jejich života, pomoct jim s integrací. To jsou některé z cílů TyfloCentra Brno. Mezi jeho zaměstnance patří i Romana Hladišová – nevidomá fundraiserka, požitkářka a iniciátorka projektu Zrnko kávy pro nevidomé.

U zrodu projektu stála Romana Hladišová společně se svou kamarádkou. „Seděly jsme spolu v kavárně a já přemýšlela, jak TyfloCentrum Brno pozvednout. A protože jsme obě požitkářky, tak nám to nějak secvaklo dohromady. Slovo dalo slovo a podpora kamarádky k mojí osobě byla tak veliká, že jsem začala věřit tomu, co chci,“ vzpomíná žena. To bylo v říjnu minulého roku.

Nyní, o pár měsíců později, je už nápad skutečností. „Moje prvotní myšlenka byla striktní – z každé prodané kávy měly kavárny věnovat korunu. Ale cítila jsem, že jsou takhle tlačeny do diskomfortní zóny, a tak jsem od toho upustila a nechala jim volnou ruku,“ vysvětluje Hladišová. Kavárny samotné se tak nyní mohou rozhodnout, zda budou přispívat korunou z každé kávy, nebo určitou částkou za vybrané období. Příspěvek může být jak jednorázový, tak pravidelný, například každý měsíc.

Aktuálně je do projektu zapojeno pět kaváren, tři další přispěly jednorázovou částkou. Myšlenka je přístupná i novým zájemcům. Vybrané peníze směřují v rámci TyfloCentra Brno na přestavbu Domu služeb pro nevidomé Josefa Chaloupky, který poslouží k sociálnímu poradenství, rehabilitaci či asistenčním službám.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci našli dvě galaxie ukryté na okraji času i prostoru

Unikátní objev. Vědci nalezli nejbližší černou díru Země

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…