Brněnský projekt pomáhá skrze kavárny místnímu centru pro nevidomé

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Archiv Romany Hladišové

Vést nevidomé k samostatnosti, zlepšovat kvalitu jejich života, pomoct jim s integrací. To jsou některé z cílů TyfloCentra Brno. Mezi jeho zaměstnance patří i Romana Hladišová – nevidomá fundraiserka, požitkářka a iniciátorka projektu Zrnko kávy pro nevidomé.

U zrodu projektu stála Romana Hladišová společně se svou kamarádkou. „Seděly jsme spolu v kavárně a já přemýšlela, jak TyfloCentrum Brno pozvednout. A protože jsme obě požitkářky, tak nám to nějak secvaklo dohromady. Slovo dalo slovo a podpora kamarádky k mojí osobě byla tak veliká, že jsem začala věřit tomu, co chci,“ vzpomíná žena. To bylo v říjnu minulého roku.

Nyní, o pár měsíců později, je už nápad skutečností. „Moje prvotní myšlenka byla striktní – z každé prodané kávy měly kavárny věnovat korunu. Ale cítila jsem, že jsou takhle tlačeny do diskomfortní zóny, a tak jsem od toho upustila a nechala jim volnou ruku,“ vysvětluje Hladišová. Kavárny samotné se tak nyní mohou rozhodnout, zda budou přispívat korunou z každé kávy, nebo určitou částkou za vybrané období. Příspěvek může být jak jednorázový, tak pravidelný, například každý měsíc.

Aktuálně je do projektu zapojeno pět kaváren, tři další přispěly jednorázovou částkou. Myšlenka je přístupná i novým zájemcům. Vybrané peníze směřují v rámci TyfloCentra Brno na přestavbu Domu služeb pro nevidomé Josefa Chaloupky, který poslouží k sociálnímu poradenství, rehabilitaci či asistenčním službám.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci mají novou zbraň proti koronaviru

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Potoky se vrací do koryt, nových tůní přibývá. Projekt #vracimevodulesu slaví další úspěchy

Pojďte s námi do přírody. Web inspiruje, kam vyrazit v Česku na výlet

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura