Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Brněnský projekt pomáhá skrze kavárny místnímu centru pro nevidomé

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Archiv Romany Hladišové

Vést nevidomé k samostatnosti, zlepšovat kvalitu jejich života, pomoct jim s integrací. To jsou některé z cílů TyfloCentra Brno. Mezi jeho zaměstnance patří i Romana Hladišová – nevidomá fundraiserka, požitkářka a iniciátorka projektu Zrnko kávy pro nevidomé.

U zrodu projektu stála Romana Hladišová společně se svou kamarádkou. „Seděly jsme spolu v kavárně a já přemýšlela, jak TyfloCentrum Brno pozvednout. A protože jsme obě požitkářky, tak nám to nějak secvaklo dohromady. Slovo dalo slovo a podpora kamarádky k mojí osobě byla tak veliká, že jsem začala věřit tomu, co chci,“ vzpomíná žena. To bylo v říjnu minulého roku.

Nyní, o pár měsíců později, je už nápad skutečností. „Moje prvotní myšlenka byla striktní – z každé prodané kávy měly kavárny věnovat korunu. Ale cítila jsem, že jsou takhle tlačeny do diskomfortní zóny, a tak jsem od toho upustila a nechala jim volnou ruku,“ vysvětluje Hladišová. Kavárny samotné se tak nyní mohou rozhodnout, zda budou přispívat korunou z každé kávy, nebo určitou částkou za vybrané období. Příspěvek může být jak jednorázový, tak pravidelný, například každý měsíc.

Aktuálně je do projektu zapojeno pět kaváren, tři další přispěly jednorázovou částkou. Myšlenka je přístupná i novým zájemcům. Vybrané peníze směřují v rámci TyfloCentra Brno na přestavbu Domu služeb pro nevidomé Josefa Chaloupky, který poslouží k sociálnímu poradenství, rehabilitaci či asistenčním službám.

Související články

Zaručeně zlepší den

Brněnští studenti vymysleli chytrý skleník. Zjednoduší pěstování zeleniny a pomůže proti suchu

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.