Brněnské dolní nádraží nově oživuje literární lavička

Zdroj fotografie: Knihovna Jiřího Mahena

Dolní nádraží v Brně, které funguje jako dočasná náhrada modernizovaného hlavního nádraží, poskytne cestujícím zase o něco příjemnější útočiště. K dříve umístěným prvkům totiž přibyla literární lavička s volně dostupnými knihami i posezením.

Lavičku zajistilo zdejší informační centrum ve spolupráci s Knihovnou Jiřího Mahena. Jde už o devátý exemplář tohoto druhu v ulicích města, přičemž původní inspiraci čerpala knihovna v zahraničí v tzv. knihobudkách. Brněnské pojetí má zajímavou podobu, která přechází v lavičku, a tak umožňuje se při čtení i posadit.

Knihy v lavičkách jsou pravidelně doplňovány a obměňovány, a to ve spolupráci s brněnským RetroUse centrem. Dostupné jsou nonstop každému – zájemce si s nimi může jen zkrátit čekání na vlak anebo si je i odnést a třeba vyměnit za knížku z vlastní sbírky. Netradiční knihovnu na dolním nádraží doplňuje například čekárna s wifi připojením, výběrové občerstvení nebo menší výstava o historii brněnských nádraží. Literární lavička zde bude k dispozici do října.

Autor článku

Kristýna Motlová