Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Brněnská zoologická zahrada zažívá baby boom klokanů

Klokan bažinný. Foto: ZOO Brno

Bystrcká ZOO se pyšní třemi mláďaty exotických vačnatců, která už objevují průchozí výběh, zatímco jedno se teprve nosí v matčině vaku. Největší raritou jsou klokani žlutonozí, které zdejší zahrada chová jako jediná v České republice. Návštěvníci si však musí pospíšit – brněnská mláďata ještě letos odcestují do jiných zahrad.

Samice klokanů mohou zabřeznout kdykoliv v průběhu roku a jejich mláďata se narodí slepá, holá a se zakrnělými končetinami. Důležitá část jejich vývinu probíhá až v matčině vaku. „U klokanů žlutonohých je to přibližně 200 dnů, u bažinných asi 250,“ vysvětluje kurátorka chovu savců Šárka Mikátová. Brněnská klokáňata se narodila již na konci loňského roku a od té doby rostla ve vacích. „Teď už se do nich vrací pouze v případě, že se cítí ohrožena. Postupně také přecházejí z mateřského mléka na samostatnou stravu,“ pochvaluje si chovatelka Jana Moravcová.

Klokan bažinný. Foto: ZOO Brno

Až se všechna mláďata začnou pohybovat samostatně, bude v expozici k vidění jedenáct klokanů. Chov u nás ojedinělých klokanů žlutonohých byl zahájen v roce 2015. V současné době jejich skupinu tvoří dvě chovné samice a jeden samec, jedno roční mládě a dvě nová klokáňata. Klokani bažinní přibyli později a jejich rodinka je až na jedno roční mládě obdobná jako u starších kolegů. „V nejbližších dnech naplánujeme veterinární prohlídku mláďat, zjistíme pohlaví a provedeme čipování. Chov obou těchto druhů je koordinován v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií a starší mláďata již v letošním roce poputují do jiných zahrad,“ uzavírá Mikátová.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

Nový test dokáže odhalit rakovinu prsu za pět sekund pomocí slin

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …