Brňanům v nouzi pomohou krizové byty

Zdroj fotografie: Pexels

Brňané v životní krizi najdou přechodné bydlení ve zrekonstruovaném domě na Francouzské. K dispozici budou čtyři bytové jednotky. Po dobu ubytování v krizovém bytě budou klienti navíc intenzivně spolupracovat se sociálními pracovníky tak, aby svou situaci co nejrychleji a nejefektivněji vyřešili.

Byty mohou využívat lidé s trvalým pobytem v Brně, kteří se nacházejí v ohrožení zdraví či života a nejsou schopni řešit tuto situaci vlastními silami. Jde především o oběti živelních katastrof, domácího násilí, zneužívání nebo týrání, ale také o mladé dospělé opouštějící ústavní výchovu nebo náhradní rodinnou péči. Krizový byt není možné poskytnout osobám, které by svým zdravotním stavem nebo chováním ohrozily bezpečnost a zdraví dalších lidí – tedy například osobám s akutním infekčním onemocněním nebo závislým na alkoholu i psychotropních látkách.

„Jde o čtyři byty o dispozicích od 1+kk po 2+1. Jejich rekonstrukce stála zhruba sedm milionů korun. Každý nyní disponuje základním vybavením: postelí, skříní, ložním prádlem, lednicí či pračkou,“ přiblížil náměstek primátorky pro bydlení a správu majetku Oliver Pospíšil. O obsazení krizových bytů bude rozhodovat Odbor sociální péče Magistrátu města Brna. Smlouva se uzavírá na třicet dní. V případě, že nastanou zvláštní okolnosti, ji bude možné jednorázově prodloužit o dalších třicet dní. Lidé v nouzi za noc v krizovém bytu zaplatí padesát korun, při dvou a více dospělých osobách sto korun.

Autor článku

Anna Silná