Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Botulotoxin pomáhá nejen s vráskami, ale i po mrtvici

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Už tři roky používají čeští lékaři botox na zlepšení hybnosti lidí s poškozením mozku. Ačkoliv tuto látku znají lidé většinou jen jako pomůcku pro vyhlazování vrásek, první výsledky ukazují, že je velmi účinná i k rehabilitaci po mrtvicích, úrazech či nádorech. Botulotoxin v Česku při rehabilitacích používá několik pracovišť v čele s Centrem pro léčbu spasticity.

„Pacienti trpí svalovou ztuhlostí, hyperaktivitou svalu a my se botulotoxinem a potom celým cvičením cíleně snažíme uvolnit hyperaktivní a často i zkrácený sval,“ řekl pro Českou televizi primář oddělení rehabilitační a fyzikální medicíny ÚVN Michal Říha. Ačkoliv se botox používá ve světě v neurologii přes patnáct let, v České republice s ním lékaři pracují necelé tři roky. Za tu dobu s ním ale prý léčili stovky nemocných.

Jedním z pacientů, kteří měli po mozkové příhodě problémy s motorikou, byl i Michal Lazurko. Ten v 53 letech zažil mozkovou příhodu, přičemž ochrnul na levou polovinu těla a nemohl chodit. Díky rehabilitaci pomocí injekcí botulotoxinu se mu však vede dnes již mnohem lépe. „Když už mi šlo chození, rukou jsem nějak hýbal, nemohl jsem tam dát blinkr. To byl jeden střípek, kdy mi dali botox, a pak ruka šla mnohem líp rozcvičit a dnes vlastně s prsty už nějak hýbu,“ doplnil pro Českou televizi Lazurko.

Zdroj: ČT

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Novinka v léčbě cukrovky. Horké koupele mají dobrý vliv na krevní tlak i obezitu

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.