Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Bolí vás hlava? Utrhněte si migrénovník a přeneste se do exotického ráje

Ilustrační foto: Depositphotos

Migrénovník nezískal svůj název proto, že by plodil migrény. Právě naopak. Jedná se o rostlinu s růžovými až fialovými květy, která pomáhá hned třikrát – lahodí našim očím, svou podmanivou vůní působí aromaterapeuticky, a hlavně si umí poradit s bolestmi hlavy včetně obávaných migrénových stavů.

Léčivá rostlinka lidově nazývaná migrénovník pochází z Jižní Afriky. Květy migrénovníku mají tajemnou, exotickou vůni. V jejich aroma je cítit máta, růže a kadidlo. Bohaté klasy květů doplňují stonek a listy pokryté jemnými chloupky stříbřité barvy. Díky její nenáročnosti si ji může vypěstovat každý stačí jí mírná zálivka a dostatek světla. Dařit se jí bude uvnitř na parapetu i venku na zahradě či terase. Pokud se rozhodnete pro venkovní variantu, odmění se vám svojí krásou v plné parádě. Venku je totiž schopná dosáhnout až třímetrové výšky, a to během pár let. Zároveň tím dává prostor vaší kreativitě – kvůli bujnému růstu je totiž rostlinku potřeba pravidelně zastřihávat a tvarovat.

Latinský název migrénovníku zní Tetradenia. Foto: Depositphotos

Pokud trpíte bolestmi hlavy, stačí rozetřít několik lístků migrénovníku mezi prsty a inhalovat uvolněné aroma. Čím víc listů takto rozetřete, tím silnější vůně se uvolní. Šťávou, kterou drcením (nejlépe v hmoždíři) získáte, si potřete spánky a oblast zátylku. Z migrénovníku lze vyrobit i potpourri, tedy vonnou směs z usušených bylin, kterou můžete nechat volně působit nebo dát například do aromalampy. V neposlední řadě je migrénovník vhodnou vstupní surovinou pro výrobu domácí masti. Tu pak můžete v malé krabičce nosit neustále u sebe a být připraveni na boj s bolestí kdykoliv a kdekoliv.

Kromě bolestí hlavy pomáhá migrénovník také při respiračních onemocněních, má příznivý vliv na podporu obranyschopnosti a pyšní se antibakteriálními a antifungicidními účinky. Pokud vás migrénovník zaujal, jeho sazenice se dají sehnat na internetu nebo třeba ve specializovaných prodejnách s léčivými bylinkami. Následně si ho můžete množit sami jednoduchou metodou řízkování.

Zdroje: bylinkovyraj.net, Wikipedie

Související články

Podpořte Pozitivní zprávy

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…

Zaručeně zlepší den

Jak zvýšit plodnost? Hroznové víno pomůže

Jak zachránit biologickou rozmanitost? Lidé se musí znovu spojit s přírodou

Jinakost není překážkou

Objev: tábořiště lovců mamutů se nacházelo na území Česka

Inspirativní rozhovor

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…