Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Bolí vás hlava? Utrhněte si migrénovník a přeneste se do exotického ráje

Ilustrační foto: Depositphotos

Migrénovník nezískal svůj název proto, že by plodil migrény. Právě naopak. Jedná se o rostlinu s růžovými až fialovými květy, která pomáhá hned třikrát – lahodí našim očím, svou podmanivou vůní působí aromaterapeuticky, a hlavně si umí poradit s bolestmi hlavy včetně obávaných migrénových stavů.

Léčivá rostlinka lidově nazývaná migrénovník pochází z Jižní Afriky. Květy migrénovníku mají tajemnou, exotickou vůni. V jejich aroma je cítit máta, růže a kadidlo. Bohaté klasy květů doplňují stonek a listy pokryté jemnými chloupky stříbřité barvy. Díky její nenáročnosti si ji může vypěstovat každý stačí jí mírná zálivka a dostatek světla. Dařit se jí bude uvnitř na parapetu i venku na zahradě či terase. Pokud se rozhodnete pro venkovní variantu, odmění se vám svojí krásou v plné parádě. Venku je totiž schopná dosáhnout až třímetrové výšky, a to během pár let. Zároveň tím dává prostor vaší kreativitě – kvůli bujnému růstu je totiž rostlinku potřeba pravidelně zastřihávat a tvarovat.

Latinský název migrénovníku zní Tetradenia. Foto: Depositphotos

Pokud trpíte bolestmi hlavy, stačí rozetřít několik lístků migrénovníku mezi prsty a inhalovat uvolněné aroma. Čím víc listů takto rozetřete, tím silnější vůně se uvolní. Šťávou, kterou drcením (nejlépe v hmoždíři) získáte, si potřete spánky a oblast zátylku. Z migrénovníku lze vyrobit i potpourri, tedy vonnou směs z usušených bylin, kterou můžete nechat volně působit nebo dát například do aromalampy. V neposlední řadě je migrénovník vhodnou vstupní surovinou pro výrobu domácí masti. Tu pak můžete v malé krabičce nosit neustále u sebe a být připraveni na boj s bolestí kdykoliv a kdekoliv.

Kromě bolestí hlavy pomáhá migrénovník také při respiračních onemocněních, má příznivý vliv na podporu obranyschopnosti a pyšní se antibakteriálními a antifungicidními účinky. Pokud vás migrénovník zaujal, jeho sazenice se dají sehnat na internetu nebo třeba ve specializovaných prodejnách s léčivými bylinkami. Následně si ho můžete množit sami jednoduchou metodou řízkování.

Zdroje: bylinkovyraj.net, Wikipedie

Související články

Zaručeně zlepší den

Vzácné bílé slůně se vykutálelo na svět v Barmě. Symbolizuje štěstí a prosperitu

Lidé opouští města. Home office umožňuje práci na dálku

Pošlete přátelům nečekanou zprávu nebo vzkaz. Zlepší jim to den, říká studie

Tento sýr by mohl být nejnovější superpotravinou s jedinečnými vlastnostmi pro zdraví kostí

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…