Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Bhútán hlásí navýšení počtu sněžných levhartů o 40 procent

Foto: WWL

Ve vnitrozemském státě Bhútán na jihu Asie se podle průzkumu nachází v současnosti o téměř 40 procent více sněžných levhartů než před sedmi lety. V roce 2016 zde bylo napočítáno 96 jedinců, v nynějším roce se levhartů našlo 134, informuje server World Wild Life (WWL).

Národní průzkum sněžných leopardů podporovaný projektem Bhutan For Life a organizací WWL-Bhutan  pokryl více než 9 000 kilometrů čtverečních a použil 310 stanic s fotopastmi. Nejvíce sněžných levhartů neboli irbisů horských se objevovalo na západě Bhútánu. Zaznamenáni však byli také na nových místech, jako je rezervace Bumdeling Wildlife Sanctuary a nízko položené oblasti divizního lesního úřadu v Thimphu.

Ačkoli výsledky průzkumu potvrzují Bhútán jako pevnost sněžných leopardů, je to také ohrožený druh; červený seznam IUCN označuje sněžného levharta za zranitelného. Bez ochrany by tento nádherný druh mohl v blízké budoucnosti čelit vyhynutí,“ upozorňuje tajemník ministerstva energetiky a přírodních zdrojů Karma Tshering.

Sněžní levharti se vyskytují ve dvanácti zemích v asijských horách a kvůli pytláctví a  změně klimatu globální populace této kočkovité šelmy klesá. Průzkum však naznačuje, že snaha o ochranu zvířete, obnovu jeho stanoviště a boj proti pytláctví má na sněžné levharty pozitivní dopad. Irbis byl od roku 1972 veden Mezinárodním svazem ochrany přírody jako ohrožený druh,  před šesti lety se přesunul do kategorie zranitelných.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak prospět svému zdraví? Choďte pozpátku

Zajímavé odhalení: Přírodní enzym, který zmírňuje zánětlivá onemocnění

Práce s lidmi se zdravotním postižením dává nadhled, naše všední problémy se najednou zdají malicherné, říká ředitelka Modrého domečku Zuzana Dudáková

Speciální cvičící rutina může snížit riziko smrti na polovinu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…