Veterinární vyšetření zvířat v záchranných chovech a zoologických zahradách se neobejdou bez analýzy krevních vzorků. Jedna injekce však u mnoha druhů znamená, že musí přijít uspání. Tým vědců nově zjistil, že krev odebraná za pomoci pijavek lékařských se dá použít k dalším laboratorním rozborům.
Biologové tento postup úspěšně otestovali na kozorožcích horských v lublaňské zoo. Vytvořili desku s dírami, v nichž byly nádoby s pijavkami. Vše překryli jemnou folií a čekali, až si na ni zvíře přijde lehnout. Pijavky poté ucítí jeho teplo, folii prokoušou a přisají se. Aby mohly pohodlně sát krev, vpustí do rány látku hirudin, která zabrání srážení. Poté, co se do sytosti nasají, odpadnou. Vědci se zabývali také tím, jestli nebudou zvířata dále krvácet, což se nestalo. „Byli jsme překvapeni, že k žádnému takovému dlouhodobému krvácení nedocházelo a nebyly s tím v tomto ohledu žádné větší problémy,“ řekl Českému rozhlasu Plus biolog Oldřich Tomášek z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd, který se na výzkumu podílel.
Cílem výzkumu bylo zjistit, jestli jsou krevní vzorky odebrané pomocí pijavek použitelné pro zhodnocení zdravotního stavu zvířat. Ukázalo se, že z nich lze provést běžné rozbory krve, jako je krevní obraz nebo zjištění biochemických hodnot. „Kolegové už to využili i na sérologické vyšetření, tedy na různé screeningy na přítomnost původců infekčních nemocí,“ dodává vědec. Vzorky neznehodnocují ani látky, které vpouští do těla sama pijavka, aby mohla sát. „V tuto chvíli to zatím nevypadá, že by ty látky měly nějaký význam ať už pro biochemické, nebo hematologické vyšetření krve či monitoring infekčních nemocí,“ shrnuje zoolog Pavel Kvapil, hlavní autor studie a vedoucí veterinář lublaňské zoo.
Použití pijavek je neinvazivní diagnostickou metodou, která omezí stres, který zvířata pociťují, když jsou v jejich blízkosti ošetřovatelé. Sníží se také riziko související s uváděním do narkózy a následným probouzením, což mohou být pro nemocné jedince rizikové zákroky. Vědcům se povedlo tímto způsobem odebrat krev 67 zvířatům 11 druhů. Šlo především o větší savce, jako jsou klokan, lama, koza, zebra nebo kozorožec, ale úspěšní byli také u potkanů nebo králíků. V budoucnu se chtějí zaměřit na odběry krve u dalších zvířat a musí si poradit také s tím, že pijavky preferují vlhko a tmavé prostředí.
Zdroje: Český rozhlas Plus, Akademie věd ČR
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci
Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…