Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Bez narkózy a stresu. Pijavky usnadní odběry krve zvířat v ZOO

Ilustrační foto: Unsplash

Veterinární vyšetření zvířat v záchranných chovech a zoologických zahradách se neobejdou bez analýzy krevních vzorků. Jedna injekce však u mnoha druhů znamená, že musí přijít uspání. Tým vědců nově zjistil, že krev odebraná za pomoci pijavek lékařských se dá použít k dalším laboratorním rozborům.

Biologové tento postup úspěšně otestovali na kozorožcích horských v lublaňské zoo. Vytvořili desku s dírami, v nichž byly nádoby s pijavkami. Vše překryli jemnou folií a čekali, až si na ni zvíře přijde lehnout. Pijavky poté ucítí jeho teplo, folii prokoušou a přisají se. Aby mohly pohodlně sát krev, vpustí do rány látku hirudin, která zabrání srážení. Poté, co se do sytosti nasají, odpadnou. Vědci se zabývali také tím, jestli nebudou zvířata dále krvácet, což se nestalo. „Byli jsme překvapeni, že k žádnému takovému dlouhodobému krvácení nedocházelo a nebyly s tím v tomto ohledu žádné větší problémy,“ řekl Českému rozhlasu Plus biolog Oldřich Tomášek z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd, který se na výzkumu podílel.

Pijavky se používají také v lidské medicíně při léčbě podlitin způsobených zraněním nebo v plastické chirurgii a po ortopedických zákrocích. Ilustrační foto: Depositphotos

Cílem výzkumu bylo zjistit, jestli jsou krevní vzorky odebrané pomocí pijavek použitelné pro zhodnocení zdravotního stavu zvířat. Ukázalo se, že z nich lze provést běžné rozbory krve, jako je krevní obraz nebo zjištění biochemických hodnot. „Kolegové už to využili i na sérologické vyšetření, tedy na různé screeningy na přítomnost původců infekčních nemocí,“ dodává vědec. Vzorky neznehodnocují ani látky, které vpouští do těla sama pijavka, aby mohla sát. „V tuto chvíli to zatím nevypadá, že by ty látky měly nějaký význam ať už pro biochemické, nebo hematologické vyšetření krve či monitoring infekčních nemocí,“ shrnuje zoolog Pavel Kvapil, hlavní autor studie a vedoucí veterinář lublaňské zoo.

Použití pijavek je neinvazivní diagnostickou metodou, která omezí stres, který zvířata pociťují, když jsou v jejich blízkosti ošetřovatelé. Sníží se také riziko související s uváděním do narkózy a následným probouzením, což mohou být pro nemocné jedince rizikové zákroky. Vědcům se povedlo tímto způsobem odebrat krev 67 zvířatům 11 druhů. Šlo především o větší savce, jako jsou klokan, lama, koza, zebra nebo kozorožec, ale úspěšní byli také u potkanů nebo králíků. V budoucnu se chtějí zaměřit na odběry krve u dalších zvířat a musí si poradit také s tím, že pijavky preferují vlhko a tmavé prostředí.

Zdroje: Český rozhlas Plus, Akademie věd ČR

Související články

Zaručeně zlepší den

Láska nemá hranic. Lidé pomohli ztracenému delfínovi a zraněnému vlkovi

Ostravští lékaři objevili způsob, jak pomoci s bojem proti rakovině kostní dřeně

Sportovci a umělci zaujali porotu. Nejšikovnější děti z Česka získaly ocenění

Proběhl 26. ročník závodu psích spřežení Šediváčkův Long

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…