Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Betlémské světlo probouzí naději a pospolitost

V těchto dnech vrcholí novodobý zvyk šíření betlémského světla, na němž se podílejí nejen skauti, ale také všichni lidé, kteří chtějí obdarovat své okolí tímto věčným plamenem. Betlémské světlo pochází z jeskynní kaple v Betlémě, kde se podle tradice narodil Ježíš Kristus. Odtud putuje do Vídně, kde se sejdou skautské delegace z různých míst Evropy a odkud ho šíří vlakem do svých zemí. V České republice je betlémské světlo rozváženo skauty ve vlacích třetí adventní neděli a od té doby mají lidé na různých místech možnost si věčný plamínek odnést domů. Letos s mottem „Sdílení štěstí vám přinese pokoj“.

Tradice šíření betlémského světla vznikla v roce 1986 v Rakousku jako poděkování těm lidem, kteří podpořili dobročinnou nadaci Světlo ve tmě. O rok později se k jeho šíření přidaly skautské oddíly, které odvádějí lví podíl práce dodnes. Světlo je po České republice rozváženo vlaky, na každé zastávce skauti vystoupí a lidem čekajícím na plamínek lucernu zapálí.

Betlémské světlo se stalo symbolem krásného daru, který v obchodech nekoupíte. K šiřitelům betlémského světla se může přidat kdokoli, ať už formálně, či neformálně. Betlémské světlo rozzáří oči nejen v nemocnicích a hospicích, ale také u příbuzných nebo u sousedů. Posláním betlémského světla je přinést radost a vánoční pohodu blízkým lidem. Pokud si chcete odnést domů betlémské světlo těsně před Vánoci, najdete seznam míst na oficiálních stránkách www.betlemskesvetlo.cz.

 

FOTO: Betlémské světlo, old.pro-arte.cz

Irena Poláková

Související články

Zaručeně zlepší den

FOTO: Podívejte se na nejkrásnější fotky české přírody. Soutěž vyhrál snímek kosa

Stud i oblečení stranou! Nazí senioři boří tabu o sexu ve vyšším věku

Naplňuje mě, když svůj čas můžu smysluplně využít, říká vozíčkářka Petra Černá, která pomáhá opuštěným kočičkám

V Moravském krasu čekalo jeskyňáře překvapení. K jedinečnému objevu se prokopávali dva roky

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…