Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Betlémské světlo probouzí naději a pospolitost

V těchto dnech vrcholí novodobý zvyk šíření betlémského světla, na němž se podílejí nejen skauti, ale také všichni lidé, kteří chtějí obdarovat své okolí tímto věčným plamenem. Betlémské světlo pochází z jeskynní kaple v Betlémě, kde se podle tradice narodil Ježíš Kristus. Odtud putuje do Vídně, kde se sejdou skautské delegace z různých míst Evropy a odkud ho šíří vlakem do svých zemí. V České republice je betlémské světlo rozváženo skauty ve vlacích třetí adventní neděli a od té doby mají lidé na různých místech možnost si věčný plamínek odnést domů. Letos s mottem „Sdílení štěstí vám přinese pokoj“.

Tradice šíření betlémského světla vznikla v roce 1986 v Rakousku jako poděkování těm lidem, kteří podpořili dobročinnou nadaci Světlo ve tmě. O rok později se k jeho šíření přidaly skautské oddíly, které odvádějí lví podíl práce dodnes. Světlo je po České republice rozváženo vlaky, na každé zastávce skauti vystoupí a lidem čekajícím na plamínek lucernu zapálí.

Betlémské světlo se stalo symbolem krásného daru, který v obchodech nekoupíte. K šiřitelům betlémského světla se může přidat kdokoli, ať už formálně, či neformálně. Betlémské světlo rozzáří oči nejen v nemocnicích a hospicích, ale také u příbuzných nebo u sousedů. Posláním betlémského světla je přinést radost a vánoční pohodu blízkým lidem. Pokud si chcete odnést domů betlémské světlo těsně před Vánoci, najdete seznam míst na oficiálních stránkách www.betlemskesvetlo.cz.

 

FOTO: Betlémské světlo, old.pro-arte.cz

Irena Poláková

Související články

Zaručeně zlepší den

Do 90 a ještě dál. Optimismus zvyšuje šanci na dlouhý život

Naděje pro pacienty s rakovinou. Nový lék zaznamenal stoprocentní úspěšnost

První kapalinový dalekohled na světě byl uveden do provozu

Jak se města mohou lépe připravit na letní vedra? Tipy od Červeného kříže

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…