Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Betlémské světlo probouzí naději a pospolitost

V těchto dnech vrcholí novodobý zvyk šíření betlémského světla, na němž se podílejí nejen skauti, ale také všichni lidé, kteří chtějí obdarovat své okolí tímto věčným plamenem. Betlémské světlo pochází z jeskynní kaple v Betlémě, kde se podle tradice narodil Ježíš Kristus. Odtud putuje do Vídně, kde se sejdou skautské delegace z různých míst Evropy a odkud ho šíří vlakem do svých zemí. V České republice je betlémské světlo rozváženo skauty ve vlacích třetí adventní neděli a od té doby mají lidé na různých místech možnost si věčný plamínek odnést domů. Letos s mottem „Sdílení štěstí vám přinese pokoj“.

Tradice šíření betlémského světla vznikla v roce 1986 v Rakousku jako poděkování těm lidem, kteří podpořili dobročinnou nadaci Světlo ve tmě. O rok později se k jeho šíření přidaly skautské oddíly, které odvádějí lví podíl práce dodnes. Světlo je po České republice rozváženo vlaky, na každé zastávce skauti vystoupí a lidem čekajícím na plamínek lucernu zapálí.

Betlémské světlo se stalo symbolem krásného daru, který v obchodech nekoupíte. K šiřitelům betlémského světla se může přidat kdokoli, ať už formálně, či neformálně. Betlémské světlo rozzáří oči nejen v nemocnicích a hospicích, ale také u příbuzných nebo u sousedů. Posláním betlémského světla je přinést radost a vánoční pohodu blízkým lidem. Pokud si chcete odnést domů betlémské světlo těsně před Vánoci, najdete seznam míst na oficiálních stránkách www.betlemskesvetlo.cz.

 

FOTO: Betlémské světlo, old.pro-arte.cz

Irena Poláková

Související články

Zaručeně zlepší den

Kancelářské krysy pomalu mizí. Mladí chodí do práce originálně oblečení

Pečujte o svůj mikrobiom. Předejdete tak Parkinsonovi, zjistili vědci

Pomalá móda: O čem je Projekt 333? Vyzkoušejte možnosti udržitelnosti

Dnes začíná Pražské Quadriennale, těšte se na unikátní zážitek

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…