Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Babička, která nosí štěstí maturantům. Více než stoletou tradici si rádi připomenou i mladí

Ilustrační foto: Freepik

Studenti na Mladoboleslavsku mají oproti ostatním jednu výhodu – již více než sto let nad nimi drží ochrannou ruku takzvaná Latinská babička. Tato láskyplná pečovatelka vychovávala svými vyučovacími metodami samé premianty. Z tohoto důvodu u ní dodnes hledají přímluvu zejména maturanti.

Latinská babička, vlastním jménem Anna Drobná, žila v 19. století v Mladé Boleslavi. Svoji přezdívku získala díky výborné znalosti latiny. Tu se jako jedna z mála žen v té době naučila od svého otce. Věnovala se studentům místního piaristického gymnázia, které zkoušela právě z latinských slovíček. Šest z nich bydlelo přímo v jejím domě.

Všichni studenti, kterým pomáhala, aby ve škole prospívali, patřili mezi premianty. Řadí se k nim mimo jiné také spisovatel Ferdinand Schulz, který jí jako poděkování věnoval román nazvaný právě Latinská babička. V něm věrně popsal všechny reálie, postavy a předměty, které si z mládí zapamatoval.

Informační tabulka na hrobě Latinské babičky. Foto: Zdeněk Štěpánek

Na hrobě Anny Drobné, který se nachází u mladoboleslavského kostela sv. Havla, je vytesán dobový nápis „Hrob latinské babičky“. Studentský zvyk pokládat květiny k tomuto hrobu na přímluvu u maturitních zkoušek má svůj počátek již v 90. letech 19. století – tehdy ho inicioval Spolek paní a dívek. Tato tradice přetrvala až do druhé světové války. Znovu pak ožila v roce 2003, kdy byl Havelský hřbitov po rekonstrukci opět otevřen.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak na šťavnatá a chutná rajčata? Účinné hnojivo může být levné a zcela přírodní

FOTO: Prohlédněte si nejkrásnější snímky přírody. V celosvětové soutěži bodoval i Čech

Superhrdina mezi rostlinami. Nenápadný keř funguje jako přirozená čistička vzduchu

Návrat lososů do českých řek pokračuje. Malé plůdky se líhnou v krásném prostředí národního parku

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…