Studenti na Mladoboleslavsku mají oproti ostatním jednu výhodu – již více než sto let nad nimi drží ochrannou ruku takzvaná Latinská babička. Tato láskyplná pečovatelka vychovávala svými vyučovacími metodami samé premianty. Z tohoto důvodu u ní dodnes hledají přímluvu zejména maturanti.
Latinská babička, vlastním jménem Anna Drobná, žila v 19. století v Mladé Boleslavi. Svoji přezdívku získala díky výborné znalosti latiny. Tu se jako jedna z mála žen v té době naučila od svého otce. Věnovala se studentům místního piaristického gymnázia, které zkoušela právě z latinských slovíček. Šest z nich bydlelo přímo v jejím domě.
Všichni studenti, kterým pomáhala, aby ve škole prospívali, patřili mezi premianty. Řadí se k nim mimo jiné také spisovatel Ferdinand Schulz, který jí jako poděkování věnoval román nazvaný právě Latinská babička. V něm věrně popsal všechny reálie, postavy a předměty, které si z mládí zapamatoval.
Na hrobě Anny Drobné, který se nachází u mladoboleslavského kostela sv. Havla, je vytesán dobový nápis „Hrob latinské babičky“. Studentský zvyk pokládat květiny k tomuto hrobu na přímluvu u maturitních zkoušek má svůj počátek již v 90. letech 19. století – tehdy ho inicioval Spolek paní a dívek. Tato tradice přetrvala až do druhé světové války. Znovu pak ožila v roce 2003, kdy byl Havelský hřbitov po rekonstrukci opět otevřen.
Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)
Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…