Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Autobus pro ženy zdarma. Indický Paňdžáb vyráží vstříc samostatnosti žen i snížení silničního provozu

Ilustrační foto: Pexels

Dokážete si představit, že by politik ženám slíbil bezplatnou autobusovou dopravu a svůj slib opravdu dodržel? Právě k tomu došlo v indickém svazovém státě Paňdžáb. Od dubna zde ženy a dívky jezdí státem provozovanými linkami zcela zdarma, a to včetně městské hromadné dopravy.

Původním záměrem premiéra Amarindera Singha bylo podpořit samostatnost žen tím, že jim sníží cenu jízdného na polovinu. Nakonec vláda schválila ještě štědřejší variantu, ale vyřadila z ní klimatizované a vytápěné vozy. Politik následně vyzval soukromé dopravce, aby jeho příklad následovali. V rámci boje proti násilí na ženách, kterých v Paňdžábu žije 13 milionů, volá Singh také po instalaci GPS zařízení a pohotovostních tlačítek do všech autobusů. Od tohoto kroku si vláda vedle zvýšení bezpečnosti a využití kapacit hromadné dopravy slibuje také snížení počtu osobních vozidel na silnicích spojené s lepší plynulostí dopravy a nižší mírou znečištění.

Cílem je také odlehčit hustému provozu. Ilustrační foto: Pixabay

Zpřístupnění dopravy ženám je součástí vládní vize, která má za cíl pracovat na rozvoji potenciálu tamních žen. „Očekáváme, že toto schéma nejenže sníží počet žen a dívek, které předčasně opustí vzdělávací systém kvůli ceně každodenní dopravy, ale také pomůže pracujícím ženám, jež kvůli zaměstnání překonávají značné vzdálenosti,“ sdělil mluvčí premiéra. Studentkám navíc vláda poskytuje chytré telefony, aby jim pomohla zůstat v kontaktu se školou i v době pandemie. V tomto roce pak plánuje vytvořit dalších 33 tisíc pracovních míst pro ženy.

Zdroj: The Economic Times

Související články

Zaručeně zlepší den

Budou houbičky léčit deprese? Vědci hledají dobrovolníky do studie

Vykouzlete si doma francouzskou atmosféru. Postavte si metr a půl vysokou Eiffelovu věž z kostek

Ve Francii chodí místo čerta s Mikulášem řezník. Poznejte tradice v zahraničí

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…