Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ani o Vánocích nezapomínáme. Češi jsou solidární s lidmi zasaženými válkou

3 minuty radosti
Ilustrační fotografie: Pixabay

Vánoce by měly být svátky klidu a pohody, kdy se sejdou lidé, kteří se mají rádi, a stráví spolu příjemné chvíle. Bohužel ne všude tomu tak může být. Vyprávět by mohli Ukrajinci, jejichž země se nachází ve válce. Vánoční strom na Staroměstském náměstí v Praze proto zhasl na výraz solidarity, uvedl server iDnes.

Světlo jako symbol naděje

Světla ve středu pro Ukrajinu zhasla asi na 60 místech na světě, patřilo mezi ně i osvětlení na pětadvacetimetrovém smrku na Staroměstském náměstí v Praze. Vánoční strom se ponořil do tmy na symbolickou jednu minutu. „Je nutné si uvědomit, že jen pár set kilometrů od nás jsou miliony lidí, kteří letos přišli o to, co my tady považujeme za naprostou samozřejmost, a to je elektřina a světlo. Chtěl bych ukrajinským městům popřát, aby stejně jako tento vánoční strom se znovu rozsvítí, tak aby i ukrajinská města se brzo znovu rozsvítila,“ řekl před zhasnutím světel na vánočním stromu pražský primátor Zdeněk Hřib.

K akci se připojilo i české ministerstvo zahraničí a zhaslo světla v Černínském paláci. Do tmy se ponořilo například i sídlo Evropské komise Berlaymont v Bruselu. Zapojila se také Varšava, Vilnius, Toronto, New York, Riga a mnoho dalších měst.

Popeláři se světýlky jedou

Ulice Prahy brázdí už od konce listopadu vánočně ozdobený popelářský vůz přezdívaný Vánoční kukačka. Jeho trasa vede přes Nové Město, Malou Stranu a Hradčany. „Vybrali jsme jednu z nejvíce fotogenických tras v Praze. Na svoz komunálního odpadu vůz vyráží během večerní směny. Ta začíná v 19:00, kdy už je tma, a ozdoby tak řádně vynikají i na fotkách,“ uvedl tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Posádka speciálně upraveného popelářského vozu je standardní, jedná se o řidiče a tři popeláře. K vidění v ulicích by mělo toto auto být ještě několik dní, až do přelomu roku.

Foto: Pražské služby

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z iDnes a Ekolist

Související články

Zaručeně zlepší den

Včely vytváří mentální mapy, aby nalezly cestu domů

Divoké zvěři se daří v nárazníkové zóně mezi Severní a Jižní Koreou

Snížení používání sociálních médií zlepšuje vnímání vlastního těla u mladých lidí

Nejstarší ježek na světě žil v Dánsku

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…