Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Americké letectvo používá brýle s virtuální realitou z Česka

Zdroj fotografie: Pixabay

V našich řadách se rodí výjimečné talenty. Důkazem je absolvent Českého vysokého učení technického Marek Polčák. Vyvinul brýle s virtuální realitou, které zaujaly i americké letectvo pro výcvik jejich pilotů. Odborná světová média hodnotí výtvor jako nejlepší produkt na trhu.

Marek Polčák chtěl turistům poskytnout zábavu a zprostředkovat jim virtuální lety nad Prahou. Spolu se spolužáky z kybernetiky vytvořil tedy speciální brýle. Společně vyvinuli tzv. headset, který je na takové úrovni, že se jej rozhodlo pořídit mimo jiné americké letectvo. „Míra uvěřitelnosti je tak vysoká, že piloti, kteří s našimi brýlemi trénují, se díky tomu naučí nejen technicky reagovat na situace, ale reagují i emotivně. V kritických situacích jim to následně může zachránit život. Při výcviku totiž uvěří, že jsou skutečně ve vzduchu,“ řekl Polčák.

Firma VRgineers, která brýle vyrábí, je technologickým startupem, který společně založili právě Marek Polčák, Martin Holeček a Václav Bittner. Podařilo se jim vytvořit brýle pro virtuální realitu, které využívají společnosti jako Audi, BMW, Škoda, Airbus a další. Zakladatelé do budoucna předpokládají, že se brýle budou používat nejen v automobilovém průmyslu, ale i při vývoji zcela běžných výrobků.

Související články

Zaručeně zlepší den

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak vyzrát na virus? Češi vyvinuli první nanovlákenný respirátor FFP3 na světě

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.