Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Americké letectvo používá brýle s virtuální realitou z Česka

Zdroj fotografie: Pixabay

V našich řadách se rodí výjimečné talenty. Důkazem je absolvent Českého vysokého učení technického Marek Polčák. Vyvinul brýle s virtuální realitou, které zaujaly i americké letectvo pro výcvik jejich pilotů. Odborná světová média hodnotí výtvor jako nejlepší produkt na trhu.

Marek Polčák chtěl turistům poskytnout zábavu a zprostředkovat jim virtuální lety nad Prahou. Spolu se spolužáky z kybernetiky vytvořil tedy speciální brýle. Společně vyvinuli tzv. headset, který je na takové úrovni, že se jej rozhodlo pořídit mimo jiné americké letectvo. „Míra uvěřitelnosti je tak vysoká, že piloti, kteří s našimi brýlemi trénují, se díky tomu naučí nejen technicky reagovat na situace, ale reagují i emotivně. V kritických situacích jim to následně může zachránit život. Při výcviku totiž uvěří, že jsou skutečně ve vzduchu,“ řekl Polčák.

Firma VRgineers, která brýle vyrábí, je technologickým startupem, který společně založili právě Marek Polčák, Martin Holeček a Václav Bittner. Podařilo se jim vytvořit brýle pro virtuální realitu, které využívají společnosti jako Audi, BMW, Škoda, Airbus a další. Zakladatelé do budoucna předpokládají, že se brýle budou používat nejen v automobilovém průmyslu, ale i při vývoji zcela běžných výrobků.

Související články

Zaručeně zlepší den

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Česká firma přišla s revoluční metodou zpracování odpadu

Jak zabránit suchu v krajině? Podívejte se, jak originálně problém vyřešili na Šumavě

Napůl robot, napůl člověk. Chytrý oblek zvyší efektivitu práce

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.