Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Akademickou prémii získali vědci zkoumající civilizační nemoci

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Michal Pravenec a Michal Hocek, to jsou jména českých, mezinárodně uznávaných vědců, kterým se podařilo získat jeden z nejvýznamnějších grantů, Akademickou prémii. Díky ní budou moci pokračovat na konkurenceschopné úrovni ve svých výzkumech.

Jeden z nejvýznamnějších českých grantů, Akademickou prémii, udělila Akademie věd České republiky dvěma mezinárodně uznávaným vědcům, chemikovi Michalovi Hockovi a genetikovi Michalovi Pravencovi. Grant jim umožní jednak pokračovat ve výzkumu na určité úrovni, jednak si díky němu udrží konkurenceschopnost k ostatním státům. Po dobu šesti let tak budou moci čerpat částku ve výši až třiceti milionů korun. Výzkum obou vědců směřuje k léčbě nemocí – Hocek se zabývá biologickou aktivitou látek, konkrétně jejich protinádorovostí, Pravenec nadbytkem soli ve vztahu k hypertenzi.

Profesor Univerzity Karlovy Michal Hocek usiluje o důkladné prostudování nově objevené skupiny nukleosidů majících protinádorové účinky a proniknutí do problematiky nových typů chemicky pozměněných nukleových kyselin. Má za sebou kvalitní mezinárodní tým dvaceti dvou studentů a mladých vědců z devíti zemí světa: „Podařilo se nám dostat do světové špičky v oboru bioorganické chemie nukleových kyselin. Ale mí největší konkurenti z Německa, Británie nebo USA mají početnější skupiny. Akademická prémie je pro mě v tuto chvíli opravdu kruciální, abychom udrželi krok,“ uvedl.

Michal Pravenec, vedoucí oddělení genetiky modelových onemocnění na Fyziologickém ústavu, se zaměřuje na vzájemné ovlivňování nadměrného množství soli a vysokého krevního tlaku. Peníze získané z grantu mu nyní umožní otestovat hypotézu, jakým způsobem se tak děje. Za sebou má osmičlenný pracovní tým zabývající se genetickými variantami novodobých chorob jako například cukrovky nebo hypertenze.

Zdroj: ihned.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

V životě mám jiné priority než hezkou postavu, říká Kristýna Dolejšová z blogu Za normální holky

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

V unikátním krmítku mění ptáci odpadky za potravu. A úspěšně

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.