Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Akademickou prémii získali vědci zkoumající civilizační nemoci

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Michal Pravenec a Michal Hocek, to jsou jména českých, mezinárodně uznávaných vědců, kterým se podařilo získat jeden z nejvýznamnějších grantů, Akademickou prémii. Díky ní budou moci pokračovat na konkurenceschopné úrovni ve svých výzkumech.

Jeden z nejvýznamnějších českých grantů, Akademickou prémii, udělila Akademie věd České republiky dvěma mezinárodně uznávaným vědcům, chemikovi Michalovi Hockovi a genetikovi Michalovi Pravencovi. Grant jim umožní jednak pokračovat ve výzkumu na určité úrovni, jednak si díky němu udrží konkurenceschopnost k ostatním státům. Po dobu šesti let tak budou moci čerpat částku ve výši až třiceti milionů korun. Výzkum obou vědců směřuje k léčbě nemocí – Hocek se zabývá biologickou aktivitou látek, konkrétně jejich protinádorovostí, Pravenec nadbytkem soli ve vztahu k hypertenzi.

Profesor Univerzity Karlovy Michal Hocek usiluje o důkladné prostudování nově objevené skupiny nukleosidů majících protinádorové účinky a proniknutí do problematiky nových typů chemicky pozměněných nukleových kyselin. Má za sebou kvalitní mezinárodní tým dvaceti dvou studentů a mladých vědců z devíti zemí světa: „Podařilo se nám dostat do světové špičky v oboru bioorganické chemie nukleových kyselin. Ale mí největší konkurenti z Německa, Británie nebo USA mají početnější skupiny. Akademická prémie je pro mě v tuto chvíli opravdu kruciální, abychom udrželi krok,“ uvedl.

Michal Pravenec, vedoucí oddělení genetiky modelových onemocnění na Fyziologickém ústavu, se zaměřuje na vzájemné ovlivňování nadměrného množství soli a vysokého krevního tlaku. Peníze získané z grantu mu nyní umožní otestovat hypotézu, jakým způsobem se tak děje. Za sebou má osmičlenný pracovní tým zabývající se genetickými variantami novodobých chorob jako například cukrovky nebo hypertenze.

Zdroj: ihned.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

FOTO: Podívejte se na nejkrásnější fotky české přírody. Soutěž vyhrál snímek kosa

Stud i oblečení stranou! Nazí senioři boří tabu o sexu ve vyšším věku

Naplňuje mě, když svůj čas můžu smysluplně využít, říká vozíčkářka Petra Černá, která pomáhá opuštěným kočičkám

V Moravském krasu čekalo jeskyňáře překvapení. K jedinečnému objevu se prokopávali dva roky

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …