Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nejzáhadnější československá mince se vydražila za více než 1,5 milionu

2 minuty radosti
Foto: Aukční dům Macho & Chlapovič

Tato novinka zahřeje u srdce nejen vášnivé sběratele mincí, ale i všechny nadšence do záhad. Vzácný 5 halÉř z roku 1924, který byl zachycen v kremnické bance během první republiky, se podařilo v rámci jubilejní 30. aukce vydražit za 1 550 000 korun. Jedná se o nejzáhadnější československou oběhovou minci. Není totiž dosud jasné, proč byla vlastně vyražena, informoval Aukční dům Macho & Chlapovič.

„Naše výroční 30. aukce byla velmi úspěšná. Zaznamenali jsme rekordní účast, zájem o numismatické předměty neustále roste. Velmi nás těší, že nejzáhadnější československá oběhová mince, jejíž původ sahá až do raných let první republiky, našla svého nového majitele,“ uvedl Elizej Macho, spoluzakladatel aukčního domu Macho & Chlapovič.

Příprava ražby mince je zahalena rouškou tajemství, na rok 1924 totiž nebyla plánována žádná ražba této mince. Přesto se na sběratelském trhu objevuje pár exemplářů 5 haléřů s letopočtem 1924. V 80. letech se objevily další kusy, papalášské, které byly údajně raženy jako dárek pro prominentní členy delegací mincovny. Ty však už na sobě nesou znaky prasklého razidla, které do celého příběhu vnáší další záhadu. Vyvolávací cena draženého exempláře, s jasným původem a bez známek poškozeného razidla, byla 705 tisíc korun. Cena mince v dražbě dosáhla 1,55 milionu korun.

Nejdražší mincí, kterou si tentokrát mohli sběratelé vydražit, byl nejkrásnější známý kus 5 dukátu Leopolda I. vyražen v bratislavské mincovně v roce 1675. „Kabinetní kus s nádhernou patinou a zrcadlovým leskem v plochách měl vyvolávací cenu 4,7 milionu korun. Cena v aukci dosáhla 7,33 milionu korun,“ prozradil Elizej Macho. V aukci se dražily i vzácné ročníky svatováclavských dukátů z roku 1951 ve všech čtyřech nominálních hodnotách (10 dukát, 5 dukát, 2 dukát a dukát).

Související články

Podpořte Pozitivní zprávy

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…

Zaručeně zlepší den

Češi znovu objevují krásu dovolené doma

Vědci zkoumají, jak mozek podporuje ochotu pomáhat

Na Sinaji objevili 10 tisíc let staré skalní umění

Vědci počítají prdy. Chytré prádlo má zlepšit péči o střeva

Inspirativní rozhovor

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…