Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Monitorovací čidla Černobylu jsou zpátky online a hlásí stejnou úroveň radiace jako při odpojení

Ilustrační foto: Unsplash

Když se areál bývalé jaderné elektrárny Černobyl dostal do rukou ruské armády, mnozí se báli možných děsivých následků. Okupanti se ze zóny se zvýšenou radiací stáhli již před týdny a nyní jsou zpět v provozu i monitorovací přístroje. Dobrou zprávou je, že jejich měření nijak nevyčnívá z obvyklých hodnot, jak uvádí agentura Reauters.

Většina z 39 zařízení posílajících data z uzavřené zóny je nyní viditelná na mapě Mezinárodního informačního systému monitorování radiace (IRMIS),“ uvedla v úterý 7. června Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA). „Měření, která jsme doposud obdrželi, ukazují, že úroveň radiace je v souladu s tím, co bylo naměřeno před konfliktem,“ dodávají.

Areál elektrárny Černobyl. Foto: Unsplash

IAEA provedla v Černobylu od začátku války dvě kontrolní mise, které jsou součástí snahy o znovuzabezpečení komplexu elektrárny. Právě po té poslední mohla vyhlásit, že čidla znovu fungují. Bylo tomu tak poprvé od 24. února, kdy se areálu zmocnila ruská armáda, která monitorovací přístroje vypnula a několikrát elektrárnu odstavila i od proudu, což je pro ni kvůli chlazení rizikové. Toto chování vedlo k obavám o bezpečnost uloženého materiálu i spekulacím, jestli se ho Rusové nechtějí zmocnit. Nebezpečí hrozilo i kvůli samotné přítomnosti armády, která s sebou nese riziko ostřelování. Rusové se z Černobylu stáhli 31. března.

Zdroje: Reuters, Univerzita v Oxfordu

Související články

Zaručeně zlepší den

Mindfulness chrání před stresem a vyhořením v práci

Do Portugalska se v rámci rewilding projektu navrací staré plemeno skotu

Hlas je zbraň, kterou máte vždy po ruce. Agresorovi vykejte a udržujte distanc, radí instruktorka sebeobrany Barbora Vodochodská Machková

Tančící dům jako LEGO? Pražský skvost uspěl u fanoušků v projektu LEGO Ideas

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…