Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci objevili nový způsob monitorování mikroplastů v oceánech

Ilustrační foto: Depositphotos

Mikroplasty vznikají rozpadem plastového odpadu ve vodě a jsou nebezpečné jak pro mořské živočichy, tak pro celý vodní ekosystém. Vědci z americké univerzity v Michiganu nyní objevili způsob, jak globálně sledovat pohyb těchto malých plastových částic i místa, kde se shlukují.

Nový systém vychází ze satelitních dat pro monitorování hurikánů, takzvaného Cyclone Global Navigation Satellite System. Z údajů lze zjistit, zda je vodní hladina hladká, nebo na ní něco plave. Zařízení je totiž schopné zachytit sloučeniny na bázi mýdla či oleje, které mikroplasty často doprovázejí. „Pořád ještě jsme na začátku, ale věříme, že to, na co jsme přišli, může zásadním způsobem přispět k tomu, jak s mikroplasty v oceánech bojovat,“ řekl autor studie Chris Ruf z michiganské univerzity.

Kromě rozmístění mikroplastů se výzkumníkům podařilo zjistit, že se shlukování plastových mikročástic děje periodicky v různých obdobích v roce. Obecně se plasty nejvíce kumulují v průběhu léta. To je ale v každé lokalitě jindy. Zatímco v severním Atlantiku a severním Tichém oceánu je tak hlavní sezóna mikroplastů v červnu a červenci, na jižní polokouli nastává léto a vysoký příliv těchto částic v lednu a únoru.

Zdroj: ekolist.cz

Související články

Podpořte Pozitivní zprávy

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…

Zaručeně zlepší den

Vědci v Evropě získali podrobnější mapy krajiny, pomohou přírodě i lesům

Astronomové poprvé zachytili okamžik ultrarychlého výtrysku u černé díry

Španělská vesnice láká nové obyvatele na bydlení zdarma i práci

Lov na cizí měsíce: Obří teleskop by mohl odhalit nové obyvatelné světy

Inspirativní rozhovor

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

Po delší odmlce se vracíme s oblíbenou rubrikou Pozitivní kniha. Tentokrát vám přinášíme tip na…