Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

3D tisk ekologicky. Vědci objevili skrytý potenciál přepáleného oleje z fast foodů

Zdroj fotografií: utoronto.ca

Co si počít s „vysloužilým“ olejem zbylým po přípravě smažených pokrmů? Tým vědců z Toronta našel vskutku originální (a navíc ekologické) využití.

Plastový motýl vytvořený z použitého oleje. Zdroj: University of Toronto/Don Campbell

Profesor Andre Simpson z University of Toronto si ke svým úspěchům připsal opravdu revoluční objev. Spolu se svým týmem našel způsob, jak vyrobit náplň do 3D tiskárny mnohem levněji a ekologičtěji.

Profesor Andre Simpson z torontské univerzity. Zdroj: University of Toronto

Všiml si totiž podobnosti mezi molekulami kuchyňského oleje a molekulami tvořícími plastovou pryskyřici, která se jako náplň do 3D tiskárny používá. Oslovil proto provozovatele restaurací rychlého občerstvení a uspěl u toho největšího – z pokusů na 10 litrech přepáleného oleje z nejbližší provozovny McDonald‘s se pak zrodila výsledná hmota.

Použitý olej, za jehož likvidaci musí restaurace často platit, přitom dělá z této unikátní náplně biologicky rozložitelnou. „Je to něco, na čem si mikrobi rádi pochutnají a dělají to dobře,“ říká profesor o snadné rozložitelnosti nového materiálu v půdě.

Výsledky výzkumu byly publikovány v prestižním odborném časopise ACS Sustainable Chemistry & Engineering, což týmu profesora Simpsona pomohlo získat finanční prostředky nezbytné pro další zkoumání a zdokonalení této metody.

Související články

Zaručeně zlepší den

Unikátní objev. Vědci nalezli nejbližší černou díru Země

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Naděje v léčbě rakoviny: nová chemoimunoterapie zamezuje jejímu relapsu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…