Zařízení pro pacienty s demencí pomáhá vybavovat vzpomínky s pomocí hudby

Zdroj fotografií: studiomeineck.com

Pro pacienty trpící demencí vytvořila designérka Chloe Meineck z Anglie pomůcku, díky níž mohou uchovat vzpomínky na své milované. Meineck přišla s nápadem na krabičku Music Memory Box, v níž jsou fotografie, různé předměty a především hudba. Všechny tyto věci pomáhají lidem s demencí vzpomenout si na svoji minulost.

Tvůrkyně Chloe Meineck využila své zkušenosti se svou babičkou, která měla obtíže pamatovat si obličeje, ale písně ze svého mládí stále zahrála na piano. Meineck zjistila, že v současné době jen málo pomůcek zaměřených na lidi s demencí využívá hudby. Rozhodla se proto vytvořit svůj vlastní produkt.

Krabička tak využívá síly hudební stopy při uchovávání vzpomínek – lidé si v ní mohou skrze předměty přehrávat hudbu. „Music Memory Box je krabice, kterou můžeme vyplnit předměty ze života člověka, fotografiemi a hudbou. Umístíte senzor na jakýkoliv předmět v krabici, spojíte ho s hudební složkou a při přiložení na střed krabice začne hrát vámi zvolená hudba. Předměty, fotografie a hudba společně pomáhají vyvolat vzpomínky člověka,“ doplnila Meineck.

Na video o zařízení se můžete podívat zde.

Autor článku

Zuzana Tomášková